30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bora Şekip Güray Kimdir?

1997’de Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü’nden bölüm birincisi olarak mezun olan Bora Şekip Güray, Yüksek Lisans derecesini aynı bölümde Nükleer Reaktör Dinamiği, Simülasyonu ve Yapay Zeka Uygulamaları konulu yüksek lisans tezi ile 2001’de tamamladı.

2003 yılında ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü Doktora programında enerji odaklı yeterlilik çalışmalarını tamamladı ve bir dönem enerji, termodinamik ve sürdürülebilirlik odaklı akademik çalışmalara katkı sağladı. Aynı zamanda, 1997-1998 döneminde Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı.

1998-2001 yılları arasında; Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş’de (TEAŞ) Proje Mühendisi ve Şef Mühendis olarak görev yaptı. Kariyerinde enerji politika ve stratejileri, enerji planlaması, enerji piyasaları tasarım ve işleyişi, enerji sektörü yatırımları alanlarında çeşitli projelerde aktif rol oynayan Bora Şekip Güray, aynı zamanda enerji sektöründe ikili ve çok taraflı uluslararası ilişkiler ve işbirlikleri kapsamında da çalışmalar yürüttü.

Güray, 2001 yılından 2011 yılına kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Uzman, Genel Müdür Danışmanı, Şube Müdürü ve Daire Başkanı Vekili gibi çeşitli görevleri yürüttü.

 “Nükleer Elektrik Üretimi” (Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı, JICA, 2001) ve “Enerji Altyapıları ve Güvenliğinin Modellenmesi” (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve ABD Enerji Bakanlığı Argonne Ulusal Laboratuvarı, 2009) konularında uluslararası sertifikaları bulunan Bora Şekip Güray, bir dönem Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Uzun Vadeli İşbirliği Komitesi çalışmalarına da Türkiye temsilcisi olarak katıldı.

Enerji politikaları analizi faaliyetleri kapsamında İspanya ve Çek Cumhuriyeti’ni inceleyen uluslararası uzmanlar takımlarında yer alan Güray, 2009 yılında Türkiye incelemesinde ise ülke koordinatörü olarak görev yaptı. Güray, çeşitli lisans ve yüksek lisans programlarında enerji stratejileri, enerji piyasası işleyişi, enerji teknolojileri ve verimliliği konularında davetli konuşmacı olarak yer alıyor.

2011 yılından beri Sabancı Holding Enerji Grup Başkanlığı’nda görevler alan Güray, bugün Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC)’de Araştırmalardan Sorumlu  Direktörlük’e getirildi. 1 Kasım 2018 itibarıyla yeni görevine başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.