30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bonds & Loans Türkiye 2019 Ödülleri Sahiplerini Buldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bonds & Loans Türkiye 2019 Ödülleri sahiplerini buldu. NUROL Holding Grubu bünyesinde bulunan TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘Doğal Kaynaklar Finans Anlaşması’ dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Türk sermaye piyasaları ile finans sektörünün en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve finans sektörünün Oscarları olarak nitelendirilen “2019 Türkiye Bonds & Loans Ödülleri”, GFC Media Group’un ev sahipliğinde bu yıl beşinci kez sahiplerini buldu. 

Yurt içi ve yurt dışından 200’ü aşkın finans kuruluşu, yatırım fonu, hukuk, danışmanlık, özel sektör temsilcilerinin katıldığı ödül töreninde, NUROL Grubuna bağlı TÜMAD Madencilik, Aralık 2017’de gerçekleştirmiş olduğu 210 milyon dolar büyüklüğündeki proje finansmanı ile Yılın Doğal Kaynaklar Dalındaki en iyi Finansman ödülüne layık görüldü.

Birincilik ödülünü; Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Finans Grubu Başkanı Kerim Kemahlı, TÜMAD Genel Müdürü Hasan Yücel, Finans Müdürü Ömür Öztürk ve yöneticileri ile finans anlaşmasına destek veren bankacılarla birlikte aldı.

TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Hasan Yücel ödülden çok, ödülün verilme nedeni olan kriterlere dikkat çekerek şöyle konuştu:

 “Sermaye piyasaları ve finans sektörünün ‘Oscarı’ olarak kabul gören Bonds & Loans tarafından Doğal Kaynaklar Finans Anlaşması dalında birincilik ödülüne layık görülmemiz elbette bizi gururlandırmıştır.  Ancak TÜMAD’ın, en iyi uygulanabilir teknolojiyi kullanarak; paydaşlarının sosyal onayına başvurarak, çevreye saygılı, sürdürülebilir madencilik anlayışı ve uluslararası düzeyde kabul gören tüm yeni trend ve kriterleri yerine getirdiği için bu ödüle layık görülmesi bizim için ayrı bir gurur vesilesi olmuştur. Doğal Kaynaklar Dalında başarımızı taçlandıran bu ödül, başta yatırım yaptığımız Çanakkale ve Balıkesir illerimiz olmak üzere, ülke ekonomimize katma değer ve istihdam olarak geri döneceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Akfen Enerji iki ödüle layık görüldü…

5  bölgeye 530 milyon dolar değerinde 13 rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için yerli – yabancı 6 bankadan 363 milyon dolarla ‘Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini’alan Akfen Yenilenebilir Enerji, “En İyi İhracat Finansmanı Kredisi” (ECA/Export Finance Deal of the Year) ödülünü alırken, “En İyi Doğal Kaynaklar Finansman Kredisi” (Natural Resources Finance Deal of the Year) kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü.

2020 yılına kadar 1000 MW’lık “temiz kurulu güce” ulaşmayı hedefleyen Akfen Yenilenebilir Enerji, 530 milyon dolar değerindeki güneş ve rüzgar enerji projeleri için Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan kuruluş olarak öne çıktı.

2018 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen imza töreni ile Akfen Yenilenebilir Enerji tarafından Türkiye’nin 5 bölgesine yayılan ve 275 MW gücünde olan 4 rüzgar enerji santrali (RES) için 260 milyon dolarlık uzun vadeli proje finansmanı kredisi Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası’nın garantörlüğünde Almanya merkezli KfW IPEX-Bank ve EBRD tarafından sağlandı. Kurulu gücü 103 MW olan 9 güneş enerji santrali (GES) için ise 103 milyon dolarlık uzun vadeli kredi EBRD ve Türkiye İş Bankası tarafından sağlandı.

Kredisi alınan yeni yatırımlarla Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yerli ve doğal kaynaklardan üretime dayalı enerji santrali toplam kurulu gücünün 632 MW’a çıkacağını anlatan Karabeyoğlu, “Marmara, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde güçleri 378 megavat olan 13 santral yaklaşık 1 yıl içinde tamamlandığında 1.2 milyon kişinin yaşadığı hanelerin elektriği tamamen doğal kaynaklardan sağlanmış olacak. Böylelikle Türkiye’nin enerji hedeflerine büyük katkı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye de ödül geldi…

Düzenlenen törende, Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme A.Ş., “Yılın Altyapısı” ve “Proje Finansmanı Anlaşması” kategorilerinde büyük ödüllerin sahibi oldu.

Şirket bu ödülleri, Marmara Bölgesinde kamu-özel ortaklığına dayanan Marmara Bölgesi çevre yolunu tamamlamak için yaptığı 2 milyar 265 milyon avro tutarındaki amortisman kredisi anlaşmasıyla aldı.

Turkcell, “Yılın Yapılandırılmış Kredisi” kategorisinde ödül kazandı…

Gecede Turkcell de iki kategoride ödüle layık görüldü. Turkcell, Nisan 2018’de 500 milyon dolar tutarındaki 144a/RegSEurobond ihracıyla “Yılın 144a/RegS Bond/Sukuk Anlaşması” ve 680 milyon ABD dolarındaki 10 senelik Çin Kalkınma Bankası Kredisini yeniden yapılandıran çoklu kredi kullanıcılı, çoklu para birimli ve çoklu yargı yetkisine tabi kredi anlaşması ile de “Yılın Yapılandırılmış Kredisi” ödüllerinin sahibi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.