30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bolu Belediyesi Jeotermal Enerjili Serası, Tropik Meyve Üretiminde Öncü!

BOLU (Enerji Portalı) – Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünce Karacasu yolu üzerinde bulunan fidanlıktaki seralarda, jeotermal kaynak kullanılarak yılın 365 günü bitkisel üretim gerçekleştiriliyor.

Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünce Karacasu yolu üzerinde bulunan fidanlıktaki seralarda, jeotermal kaynak kullanılarak yılın 365 günü bitkisel üretim gerçekleştiriliyor.

Bolu’da iklim koşulları nedeniyle yetişmeyen mandalina, muz, ananas, avokado, hurma, yeni dünya, budanın eli, kırmızı limon ve kırmızı muz gibi meyveler ‘jeotermal enerji destekli iklimlendirmeli’ olarak dizayn edilmiş seralarda yetiştiriliyor.

Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılmış olan  serada Bolu’nun iklimine uygun olmayan ve satışında fazlaca gelir elde edilecek olan ürünlerin yetiştirilebilir olduğunu göstermek ve seracılığa, bunun yanında üretime teşvik etmek asıl amaç olarak görülüyor.

Seralar vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor…

Hafta içi birçok Bolulu vatandaşların ziyaretlerinin yanı sıra öğrencilerin de ilgi odağı. Her hafta ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, okullar tarafından düzenlenen geziler ile Turunç Serası’nda yetkililerden, yetiştirilen tropikal bitkiler ile ilgili bilgi alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.