30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Bölgelere Göre VAP’ lar Nedir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Verimliliği Ve Çevre Dairesi Başkanlığı, Proje Destekleri Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan “On Yılda Verimlilik Artırıcı Projeler Raporu”nun ikinci kısmında şu başlık yer alıyor:

2. Kısım: Bölgelere Göre VAP’ lar

VAP Başvuru Sayısı

Bu güne kadar destek alan verimlilik artırıcı projeleri bölgelere göre sayısal olarak dağıttığımızda %51 ile Marmara bölgesi ilk sırada, %19 ile Ege bölgesi ikinci sırada ve %10 ile Karadeniz bölgesi üçüncü sırada yer almaktadır. Bu oranlara göre destek alan VAP’ ların sanayinin yoğun olduğu bölgeler ile paralellik gösterdiği görülmektedir.

Grafik 3: VAP Başvuru Oranı
Şekil 1: VAP Başvuru Sayısı

VAP Yatırımı (TL)

Bugüne kadar uygulaması tamamlanan ve destek ödemesi yapılan endüstriyel işletmelerin VAP yatırım miktarı 96,3 milyon TL olup bu miktarı bölgelere göre dağıttığımızda Marmara bölgesi %54 oran ve 51,5 milyon TL ile birinci sırada, Ege bölgesi VAP yatırımlarında %19 oran ve 18,1 milyon TL ile ikinci sırada ve Akdeniz bölgesi ise %11 oran ve 10,2 milyon TL ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Grafik 2: VAP Yatırım Oranı
Şekil 2: VAP Yatırım Miktarı (TL)

VAP Destek Tutarı (TL)

Endüstriyel işletmelerin Bakanlıktan aldıkları VAP destek miktarı 23,12 milyon TL olup bu miktarı bölgelere dağıttığımızda Marmara bölgesi %51 oran, 11,7 milyon TL yatırım ile birinci, Ege bölgesi %19 oran, 4,4 milyon TL ile ikinci, Akdeniz bölgesi ise %11 oran, 2,6 milyon TL ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Grafik 3: VAP Destek Oranı
Şekil 3: VAP Destek Miktarı (TL)

VAP Enerji Tasarrufu (TEP)

Endüstriyel işletmelerin VAP enerji tasarrufu yıllık 61,3 bin TEP olup bu değeri bölgelere dağıttığımızda Marmara bölgesi 25,5 bin TEP enerji tasarrufu ile birinci, Ege bölgesi 17,5 bin TEP ile ikinci, Akdeniz bölgesi ise 7,2 bin TEP ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Grafik 4: Enerji Tasarruf Oranı (TEP)
Şekil 4: Enerji Tasarruf Miktarı (TEP)

VAP Enerji Tasarrufu (TL)

Endüstriyel işletmelerin VAP enerji tasarrufunun parasal karşılığı yıllık 84 milyon TL olup bu değeri bölgelere dağıttığımızda Marmara bölgesi 37,8 milyon TL enerji tasarrufu ile birinci, Ege bölgesi 23,7 milyon TL ile ikinci, Akdeniz bölgesi ise 8,5 milyon TL ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Grafik 5: Enerji Tasarruf Oranı (TL)
Şekil 5: Enerji Tasarruf Miktarı (TL)

Raporun tamamına aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir