30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Boğaziçi Üniversite’si Yosundan Enerji Üretimi Projesi

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Avrupa’nın ilk ve tek karbon negatif biyorafineri tesisi Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü’nde açıldı.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi Bakanı Mustafa Varank, tesiste üretilen yakıtla mini bir jet motorunu çalıştırarak ilk testi yaptı. Tesiste yosun biyokütlesinden jet yakıtı üretilecek.

KOBİ’LERE DANIŞMANLIK VERİLECEK
Projeyle, biyoekonomi odaklı bir büyüme üretim modeliyle fosil kaynaklara bağlı olmadan tamamen yosun tabanlı enerji elde edilmesi hedefleniyor. Ayrıca kara ve denizde kurulacak yosun üretim reaktörlerinde insanlar için gıda takviyesi ürünleri, hayvan yemi uygulamaları, organik gübre ve biyoyakıtlar geliştirilmesi planlanıyor. Sıfır atık hedefli tesis, Türkiye ve Avrupa’nın ilk karbon-negatif entegre biyorafinerisi olma özelliğini taşıyor. Tesiste yıllık yaklaşık 1200 tonluk ıslak yosun kütlesi işlenirken başta gıda, enerji, çevre ve sağlık sektörleri olmak üzere birçok farklı sektörde faaliyet gösteren KOBİ’lere (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) danışmanlık, proje geliştirme, teknoloji transferi, test ve analiz hizmetleri verilecek, istihdam yaratılacak ve sektör gelişimi sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.