30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BMW,Ford,Honda ve Volkswagen Emisyonu Düşük Üretim Yapacak!

ABD (Enerji Portalı) – BMW, Ford, Honda ve Volkswagen Kaliforniya Emisyon Çerçevesi’ni kabul ettiklerini duyurdu.

Dört büyük otomobil üreticisi yaptığı açıklamada şirketlerin ürettikleri emisyonu azaltmak için gönüllü olarak bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. Otomobil üreticileri, “Amerika’nın araçlarının verimli, güvenli ve uygun fiyatlı olmasını sağlamak hepimiz için bir önceliktir.” dedi.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom ise, anlaşmanın havayı daha temiz ve hepimiz için güvenli hale gelmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Elektrikli araç üretilmesini şart koşuluyor…

Kaliforniya standartları 2026 yılına kadar yıllık %3,7 oranında üretim verimliliğin artırılmasını istiyor. Anlaşma aynı zamanda yıllık büyümenin %1’inin elektrikli araçlar üretmek için kullanılmasını şart koşuyor.

12 eyalet emisyon standartlarını benimsiyor…

Kaliforniya’nın emisyon standartlarını toplam 12 eyalet benimsiyor. Bu 12 eyalet ABD’deki otomobil pazarının üçte birinden fazlasını oluşturuyor. Sadece Kaliforniya ABD’nin araç satışlarının yaklaşık %12’sini oluşturuyor.

Trump yönetimi bu karardan memnun değil…

Ford, BMW, Volkswagen ve Honda’nın Kaliforniya’nın emisyon standartlarını benimsemesi Beyaz Saray’ın pek hoşuna gitmedi. Çünkü, Ağustos 2018’de Trump yönetimi, Kaliforniya’nın kendi devlet emisyon standartlarını empoze etme ya da artan sayıda elektrikli araç gerektirme yasal hakkını iptal etmeyi önermişti. Yönetim, federal yasanın Kaliforniya’nın emisyon kurallarının yerini alması gerektiğini savunmuştu.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Kaynak: CNBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.