30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BM’den Şok Rapor! Küresel Isınmada Senaryo Kötüleşiyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Son buzul çağının bitiminden bu yana yaşanan en hızlı iklim değişikliğinin temposunu yavaşlatmak için dünyanın 2035’e kadar yenilenebilir enerjiye her yıl 2,4 trilyon dolarlık yatırım yapması ve 2050’ye kadar da kömür kullanımını sıfırlaması gerekiyor.

BM’nin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından yayınlanan bulgular, politika yapıcılar ve işletmeler üzerinde küresel ısınmaya tepkilerini artırmaya yönelik baskı oluşturuyor.

Bilim insanları, kürsel ısınmanın buzulları erittiğini ve fırtınaları daha şiddetli hale getirdiğini belirtiyor. Rapora göre, atmosfer, sanayi devriminin başlangıcından yaklaşık 1 santigrat derece daha sıcak ve daha fazla fosil yakıt yakılmaya devam edilirse daha yüksek sıcaklıklara doğru kayma hızlanacak.

Sıcaklıklar 2100 yılına kadar 3 santigrat derece artacak. Bu, 2015 yılında yaklaşık 200 ülkenin kabul ettiği Paris iklim anlaşmaları kapsamında hedeflenen hızı ikiye katlıyor.

Binlerce bilimsel makaleyi gözden geçiren araştırmacıların raporu bir araya getirmesine yardımcı olan eş başkanlardan Panmao Zhai, “Daha fazla aşırı hava, yükselen deniz seviyeleri ve azalan Arctic deniz buzu ile 1 derece küresel ısınmanın sonuçlarını görüyoruz.” dedi.

Reformlar zor ve maliyetli ama imkansız değil

Elçiler, 2015 Paris görüşmelerinde küresel ısınmayı 1,5 dereceye kadar sınırlamak için neler yapılması gerektiğini masaya yatırdı. Bilim adamları, karbon dioksit emisyonlarının 2010 seviyesinden 2030 yılına kadar yüzde 45 oranında azaltılması ve 2050 yılına kadar sıfıra indirilmesi gerektiği sonucuna vardı. Bu, “özellikle toplumun her alanında görülmemiş değişiklikler” gerektiriyor. Rapor, bu değişikliklerin zor ve maliyetli olacağını, ancak imkansız olmadığını kabul etti.

Küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlamak için 2015 yılına kıyasla 2050 yılına kadar düşük karbonlu enerji teknolojilerindeki ortalama yıllık yatırımlarda yaklaşık beş kat artış gerektiriyor. 2035 yılına kadar her yıl 2,4 trilyon dolar yatırıma ihtiyaç duyuluyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre bu hedefler, enerji sistemi için muazzam bir karışıklığa işaret ediyor; kömür şu anda kurulu gücün yaklaşık yüzde 37’sini, gaz da yüzde 24’ünü oluşturuyor.

Yeşil enerjiyi destekleyen kuruluşlar ve yatırımcılar, raporun dünyanın en kirletici fosil yakıt olan kömürden uzaklaşmayı hızlandırması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu belirttiler.

Norveç’in en büyük özel varlık yöneticisi olan Storebrand Asset Management’ın CEO’su Jan Erik Saugestad, “Kömür endüstrisinin iklim istikrarlı bir dünyada hiçbir rolü yoktur. Yatırımcılara, kömürle kaplı şirketlerle olan anlamsız ilişkilerine son vermeleri için çağrıda bulunmak bizim vazifemizdir.” dedi.

Rapor, Paris anlaşması uyarınca yapılan emisyonları azaltmak için mevcut taahhütlere bağlı olarak 2030’dan 2052’ye kadar sıcaklıkların 1,5 derece daha yüksek olacağını belirtti. Raporda, bu büyüklükteki bir artışın deniz seviyesinin yüzyılın sonuna kadar 77 santimetre kadar artacağı tahmin edilirken, bunun 2 dereceden yaklaşık 10 santimetre daha düşük olacağı belirtildi.

İlişkili Konular

Küresel Isınmaya Karşı Nükleer Enerjiye Etkin Rol Çağrısı

İklim Değişikliğinin Hafifletilmesinde Nükleer Enerjinin Rolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.