POLONYA (Enerji Portalı) – İklim değişikliği ile ilgili yılın en önemli toplantısı olarak anılan Birleşmiş Milletler Taraflar Konferansı (COP24), Polonya’nın Katowice şehrinde başladı.

İki hafta sürecek ve 14 Aralık’ta sona erecek müzakerelerde iklim rejiminin tartışılarak Paris Anlaşması’nın uygulama prensiplerinin ve yöntemlerinin masaya yatırılması ve ülkelerin iklim eylemlerini gözden geçirmeleri bekleniyor. Türkiye’nin COP24 için öncelikli gündemi ise iklim finansmanı ve emisyon azaltımına daha fazla katkı vermesi beklenen gelişmiş ülkeler listesinden, yani EK1’den çıkmak.

Zirvede 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşmasını detaylandırmaya çalışacak…

190 ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) kapsamında Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelerek iklimin korunması için anlaşmaya varmasının üzerinden 3 yıl geçti. Paris’te tüm ülkeler, yerkürenin ortalama sıcaklığının 1,5-2 dereceden fazla artmamasını öngören anlaşmada yer almayı kabul etmişti. Katowice’ye giden temsilciler 14 Aralık’a kadar sürecek zirvede 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşmasını detaylandırmaya çalışacak.

COP24 olarak da bilinen zirve, hafta sonunda G20 Zirvesi’nde Dünya’nın en büyük 19 ekonomisinin Paris Anlaşması’na bağlılığını teyit etmesiyle olumlu bir başlangıç yaptı. Tek istisna anlaşmadan geri çekilen ABD Başkanı Donald Trump oldu. BM İklim Ofisi eski direktörü Christiana Figueres bu durumla ilgili, “İklim değişikliğinin etkilerini artarak hisseden ABD gibi bir ülkenin iklim değişikliğine gelince bilimin objektif sesini dinlemeyi reddetmesi üzücü.” diye konuştu.

 “Paris Anlaşması hedeflerinin tutturulabilmesi için hızlanılmalı”

Zirveden hemen önce yayımlanan BM Emisyon Açığı Raporu da iklim değişikliği ile mücadelede gerekli adımların atılmaya başlandığını ama Paris Anlaşması hedeflerinin tutturulabilmesi için bu adımların en az üç kat hızlandırılması gerektiğini ifade ediyor.

Türkiye Ek1’den çıkmak istiyor…

Birleşmiş Milletler İklim Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) taraflarından olan Türkiye ise Paris Anlaşması’nı henüz onaylamadı. UNFCCC’de gelişmiş ülkeler listesi olan EK-1’de olan Türkiye, yeniden sınıflandırılmak ve bu listeden çıkmak istiyor. Bununla birlikte Türkiye, anlaşma çerçevesinde iklim eylemi için üretilecek olan fonlardan ve teknoloji transferi gibi mekanizmalardan yararlanmak istiyor.

2004 yılında UNFCCC’yi ve 2009 yılında Kyoto’yu onaylayan Türkiye, gelişmiş ülke sınıflandırması neticesinde Yeşil İklim Fonu ve Temiz Kalkınma Mekanizması gibi desteklere mevcut durumda ulaşamadığı için Paris Anlaşması’nı onaylamıyor.

Çevreciler protesto gösterileri düzenledi…

Polonya’daki zirve öncesinde birçok kentte protesto gösterileri düzenlendi. Polonyalı kömür karşıtı çevreciler pazar günü zirvenin yapıldığı yere yakın bir noktada protesto gösterisinde bir araya gelirken, hafta sonunda Brüksel, Berlin ve Köln’de de iklim değişikliğinin sonuçlarıyla mücadele çağrısıyla gösteriler yapıldı. Çevreciler zirveden bağlayıcı bir deklerasyon çıkması gerektiğini vurguluyor ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını talep ediyor.