30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BM: Ekonomik ve Çevresel Etkiler Enerji Kaynaklarımızı Değiştirmemizi Zorunlu Kılıyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Birleşmiş Milletler (United Nations)’in yeni çalışmasına göre; küresel ekonomi, uzun süreli ticari anlaşmazlıklar ve geniş kapsamlı politika belirsizlikleri nedeniyle önemli bir yavaşlama yaşadı.

Birleşmiş Milletlerin (United Nations, UN) Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2020 Raporu (World Economic Situation and Prospects 2020) kamuoyu ile paylaşıldı. Bu çalışma, enerji geçişinin küresel ekonomik sonuçlarının araştırılmasından elde edilen bulguları içeriyor.

236 sayfa ve “Küresel Ekonomiğe Genel Bakış”, Makroekonomik Beklentiler ve 2030 Ajandası” ve Bölgesel Gelişmeler ve Genel Bakış” bölümlerinden oluşan rapor ekonomiye dair detaylı bilgiler içeriyor.

Raporda; daha temiz bir enerji çeşitliliğine geçişin sadece çevre ve sağlık yönünden yararlar sağlamadığı, bu değişim birçok alanda ekonomik fırsatlar getireceği kaydediliyor.

Birleşmiş Milletler’in incelemelerine göre; küresel ekonomi, uzun süreli ticari anlaşmazlıklar ve geniş kapsamlı politika belirsizlikleri nedeniyle önemli bir yavaşlama yaşadı.

Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentileri 2020 çalışmasında ekonomik faaliyetlerde 2020 için hafif bir artış beklenirken, politik kutuplaşmanın derinleştirilmesi ve çok taraflılığın yararları konusundaki şüpheciliğin artırılmasıyla ekonomik risklerin azalma yönünde güçlü bir şekilde hareket ettiği ifade ediliyor.

Raporda; ekonomik yavaşlamayı, artan küresel sıcaklıkları ve hava koşullarına bağlı şokların artan sıklığını ve yoğunluğunu birleştirmek, küresel enerji kullanımında dramatik bir değişime acilen ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

World Economic Situation and Prospects
Şekil 1: Sürdürülebilir Gelişim İçin Belirlenen Amaçlar

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres raporla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Gezegenimizin bize sağlıklı bir şekilde yaşam alanı sağlayabilmesi ve hepimizin refah içinde yaşayabilmesi için karbon ve kaynak yoğun endüstrilerden, malzemelerden uzaklaşmalıyız. Bunun yerine gezegenimizi korumak için sürdürülebilir tüketim ve üretime, yani ekonomik büyümeyi sağlayan bir yaşam biçimine öncelik vermeliyiz. “

İlgili raporu aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.