30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BM: Dünya İklim Değişikliğine Hazır Değil

ABD (Enerji Portalı) – Yeni bir BM raporu, dünyanın iklim değişikliğine hazırlıklı olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Yeni bir BM raporu, dünyanın iklim değişikliğine hazırlıklı olmadığı konusunda uyarıda bulunarak ülkelerin uyum önlemlerini uygulama konusunda ne kadar ilerlediğini vurguluyor. COVID-19’un iklim değişikliği planlamasını çoğu ülke için öncelikler listesine ittiğini ve “iklim değişikliği için ilaç olmadığını” ekliyor.

Bir basın brifinginde, BM Çevre Programı (UNEP) Yönetici Direktörü Inger Andersen, “asıl gerçek iklim değişikliği bizim üzerimizde” demiş ve “etkileri şiddetlenecek ve savunmasız ülkeleri ve toplulukları en sert şekilde vuracak. Bu yüzyılda küresel ısınmayı 2° C’nin çok altında tutma ve 1,5° C’de seyretme yönündeki Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak pek olası değil” diye ekledi.

Ancak rapor, Paris Anlaşması’nı imzalayanların dörtte birinden fazlasının hala tek bir ulusal düzeyde uyum planlama aracına sahip olmadığını ortaya koyuyor. Gelişmekte olan ülkeler için finansman ve uyum projelerini kuraklık, sel ve deniz seviyesi yükselmesi gibi iklim etkilerine karşı gerçek koruma sağlayacak bir aşamaya getirmede boşluklar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.