30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Blokzincir Teknolojisi, Büyük Potansiyellere Sahip”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Tüketicileri Derneği Başkanı Bülent Çebin, Blokzincir (Blockchain)’in, enerji sektörü için oldukça yüksek bir potansiyel sunduğu belirtti.

Enerji Tüketicileri Derneği Başkanı Bülent Çebin, blokzincir teknolojisi ve gelişimi ile ilgili şunları aktardı:

Bitcoin, 2008 yılında yaşanan küresel finansal krizin hemen ardından, geleneksel sistemin dışında güvenli bir ödeme sistemi olarak ortaya çıkmıştı. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin arkasındaki temel teknoloji olan blockchain, geçen 10 yılı aşkın sürenin ardından bireyler, topluluklar ve işletmeler arasında, kimlik denetiminden bağımsız olmasına rağmen güvenli, uluslararası geçerliliği olan hızlı bir platform olarak yaygınlaştı.

Blokzincir teknolojisi, kişi ve işletmelerin herhangi bir merkezi kuruma ihtiyaç duymadan ve sistemin kendisinin güvenliği garantilediği bir ortamda değer oluşturmasına, takas ve ticaret yapmasına imkân tanır. Blokzincir teknolojisi, bankacılık ve finans sistemlerinin odak noktası olduğu gibi, dijital kimlik yönetiminden, sigortacılığa, oy kullanma sistemlerinden, tedarik sistemine, kamu ve sağlık kayıtları ve ihalelerden, askeri emir komuta zincirlerine kadar farklı kullanım ve uygulama alanları ile dikkat çekiyor.

‘En büyük şirketlerin %25’i blokzincire yatırım yapacak.’

Öngörülere göre, bu yıl dünyanın en büyük 2 bin şirketinin yüzde 25’inden fazlası, Blokzincir teknolojilerine yatırım yapmış olacak. 2020 yılına kadar, dünya genelindeki üst düzey işlem bankalarının yüzde 25’i, imalatçıların ve perakendecilerin yaklaşık yüzde 30’u, sağlık kuruluşlarının yüzde 20’sinin, hizmetlerinde Blokzincir teknolojilerinden faydalanması bekleniyor. 2021 itibariyle, açık ağlardaki kaynaklardan elde edilen verilerin yüzde 20’si, halka açık bir blokzincir ağına kaydedilecek ve bu kayıtları doğrulama üzere uygulamalar geliştirilecek. 2022 yılında ise, bir milyardan fazla insanın verisinin bir blok zincir ağında yer alması beklenmektedir.

Çebin, blokzincir enerji sektöründe sınırsız fırsatlar sunuyor diyerek şunları paylaştı:

Blokzincir, enerji sektöründe verilerin kaydı ile güvenliğinin artırılması, akıllı kontratlar ve üçüncü taraflara ihtiyaç duyulmayan iş modellerinin geliştirilmesi gibi konularda yüksek bir potansiyel sunuyor. Gelecekte özellikle elektriğin tedariki, üretimi ve dağıtım alanlarında birçok uygulama ile birlikte, akıllı sayaç, akıllı ev cihazları uygulamaları, varlıkların, işlemlerin ve ödemelerin doğrulanması/kontrol edilmesi, karbondioksit sertifikaları gibi konularda blokzincir kullanımı mümkün olabilecektir.

Elektrik tedariki, üretimi ve dağıtımı alanlarında, blockchain teknolojisini test etmek üzere birçok fırsat bulunuyor. Elektrifikasyon, enerji hatlarının kurulumu, üretimi ve dağıtımı ile ilişkili maliyetlerin hem fiziksel hem de finansal zorluklarla dolu olmuş olması, blokzincir faydalarının rasyonalize edileceği bir alanı işaret ediyor. Diğer yandan, yeşil ve yenilenebilir enerji kullanımlarının bir sistem güncellemesi gerektirmesi de blokzincir teknolojisinin hareket alanlarından biri. Mevcut elektrik dağıtım sisteminde, elektrik üretim santralinden kullanım noktası olan ev ve iş yerlerine tek yönlü ulaşım hedeflenmiştir. Enerji depolamadan farklı olarak, elektrik üretildiği anda tüketilmelidir; bu sebeple üretilen elektrik direkt olarak iletim ve dağıtım hatlarına gönderilmektedir. Blokzincir bu noktada, yenilenebilir enerji paylaşım çözümlerini kolaylaştıran, elektrikli araçların ve IoT uygulamalarının girdilerini de barındıran bir köprü olma yeteneğine sahiptir.”

“Blokzincir teknolojisi, elektrifikasyon alanında gündemini ve alışkanlıkları kökten değiştirecek çözümler de getirecektir.”

Blokzincir teknolojisi barındıran elektronik ürünler, tüketicilerin kullanım alışkanlıkları üzerinde devrimsel değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.” diyen Çebin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Örneğin, geçtiğimiz günlerde elektronik devi Bosch ve Avusturyalı enerji tedarikçisi Wien Energie tarafından sunulan bir buzdolabı, tüketicilerin elektrik tüketimlerini izlemelerine ve kontrol etmelerine olanak tanıyan bir blokzicnir teknolojisine sahip. Cihaz, yakın gelecekte hane halkının enerji kullanımlarını “güvenli ve şeffaf bir şekilde” kontrol edebileceklerini gösteriyor. Firma yetkilileri bu cihazın, kullanıcının farklı elektrik kaynakları arasında geçiş yapmasına, enerjiyi şeffaf bir şekilde kullanmasına, akıllı sözleşmeleri kullanarak, kullanıcıların enerji piyasasında aktif katılımcı olmasına imkân tanıyacağını belirtiyorlar. Cihaz tarafından kullanılan her kilovatsaatlik elektrik için, bir blokzinciri ağında işlem onaylanıyor ve sistem kanıtı sağlanıyor. Bu enerji, komşunun fotovoltaik sisteminden veya bir rüzgâr enerjisi sisteminden sağlanıyor olabilir. Önümüzdeki günlerde kentsel bir blokzinciri alt yapısı kullanarak daha geniş kapsamlı bir deney başlatılacak ve yaklaşık 100 kişilik blokzincir teknolojisi ile akıllı sayaç kullanılarak, elektrik tarifelerini seçebilme üzerinde net sonuçlar incelenecek.

Enerji sektörünün dijital dönüşümünde blokzincir, büyük datanın tüm handikaplarını işlevsel birer faydaya dönüştürmenin yanında birçok yaratıcı çözümle hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Dönüşümün öngörülen ivme ile gerçekleşmesi halinde, elektrifikasyon alanında gündemi ve alışkanlıkları kökten değiştirecek çözümler de gecikmeyecektir.”

Kaynak: Sanayi Gazetesi

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.