30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Blockchain, Yenilenebilir Enerjinin Yönetimini Önemli Ölçüde Değiştirecek

Renewable Energy Country Attractiveness Index’in (RECAI) raporunda, proje finansmanı ve blok zincirleme gibi teknolojilerin kademeli olarak olgunlaşmasının yanı sıra yenilenebilir enerji kaynakları için yeni zorluklar ve fırsatlar sunduğunu belirtiyor.

Blockchain teknolojisi, yenilenebilir enerji üretim kaynakları tarafından üretilen elektriğin nasıl yönetildiğini önemli ölçüde belirleme potansiyeline sahip. Teknoloji, konut çatılarındaki panel dizilerini birbirine bağlayan sanal bir mikrogridin çalışmasını kolaylaştırmak için blockchain kullanıyor. Bu sayede solar çatı sahipleri, mikrogridin diğer üyelerine elektrik satabiliyorlar.

Ancak, bu teknoloji problemleri de beraberinde getiriyor. Mayıs 2018 tarihli RECAI raporunda, büyük enerji şirketleri için temel sorun olan “potansiyel blok zinciri uygulamalarının eski sistem ve süreçlerin yerini alacak şekilde tasarlanması” konusu kolay olmayacağı gözüküyor. Buna rağmen, Avrupa şebeke operatörü TenneT, sistemi stabilize etmek ve blok zinciri kullanmak için depolama uzmanları ile çalışıyor.

Teknoloji, yenilenebilir enerjinin nasıl işlem gördüğünü radikal bir şekilde değiştirebilir. Ancak blockchain sisteminde tüketici güveninin hala inşa edilmesi gerektiğini konusu da önemli bir yer tutuyor. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının ürettiği elektriğin satışını artırmak için blok zincir gibi enerji yoğun bir teknolojinin kullanılmasının “paradoksu” ile karşı karşıya geliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.