30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Biyoyakıtlarla Sürdürülebilir Uçuş

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, havacılık sektöründen kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının 2020 yılına kadar 682 milyon ton ila 755 milyon ton arasında artacağını öngörüyor.

Hiçbir şey yapılmadığı takdirde, havacılık sektöründen kaynaklanan karbon salınımı 2010 seviyelerinden 6 kat artışla 2050 yılına kadar 2.700 milyon tona kadar çıkabilir. Peki havacılık için çevreye karşı sorumlu çözüm nedir ve emisyonlar nasıl azaltılabilir?

CO2 emisyonlarını yılda yaklaşık yüzde 1,5 oranında azaltmaya yardımcı olan hava taşımacılığının tüm alanlarında (yeni uçaklarda yakıt verimliliği, uçak modifikasyonları, havalimanı yeniden yapılandırma ve optimize edilmiş seyir sistemleri) devam eden verimlilik değişiklikleri mevcut. Ancak, uçakların kullanım ömrünün uzun ve çok pahalı olması nedeniyle, havayolu şirketleri bunları değiştirmeden önce mümkün olduğunca uzun süre kullanmak ister. Bu nedenle, bu değişikliklerin gerçekleştirilmesi ve 2020 ve 2050 emisyon azaltma hedeflerinin karşılanması daha büyük değişiklikler gerektiriyor.

IRENA İnovasyon ve Teknoloji Merkezi Direktörü Dolf Gielen, “Sektörün, karbondioksit emisyonlarında önemli bir düşüş sağlamak için jet uçakları için geliştirilen biyoyakıtlar gibi yenilenebilir ve sürdürülebilir yakıtların kullanımına geçmek zorunda kalacak. Biyojet yakıtları, 2050 yılına kadar havacılık emisyonlarında önemli düşüşler elde etmenin tek gerçek seçeneğidir. Uçak motoru modifikasyonuna bile gerek duymazlar.” dedi.

Bugün biyojet yakıtlar mevcut, ancak mevcut üretim sınırlıdır ve küresel toplam jet yakıt tüketiminin% 0.1’inden daha azını içermektedir. Bugünün biyojet yakıtları, “geleneksel biyojet”, ürünlerden elde ediliyor. ‘Gelişmiş biyo-jet’, piyasayı tedarik zincirinde daha geniş çeşitlilikte hammadde seçeneklerine ve ekonomik fırsatlara açacak.

Havacılık sektörü halihazırda bu geçişi öngörüyor ve yeni nesil gelişmiş biyo-jetin geliştirilmesi için projeler devam ediyor. Gazlaştırma yoluyla biyo-jet biyokütlesi oluşturulmasına ve daha sonra Fischer-Tropsch (FT) dönüşümüne (belediye katı atık veya odunsu biyokütle olarak hammadde olarak kullanılan bir yöntem) henüz ticari olmamasına rağmen, iki tesis planlanmıştır. FT, biyoyakıtların üretimi için onaylanmış dört yoldan biridir, diğerleri: izobütanol esaslı alkolden jet; sentezlenmiş izo-parafinik yakıtlar; ve hidro işlemden geçirme esterleri ve yağlı asitler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.