30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Biyoyakıtlar Havacılıkta Karbon-Nötr Olmak İçin Kullanılacak

DUBAİ (Enerji Portalı) – ICAO’nun yıllık Yakıt Görev Grubu toplantısı bağlamında IRENA, biyoyakıtların havacılık karbondan arındırmadaki rolü üzerine tartışmaya ev sahipliği yaptı.

2013-2018 yılları arasında hava yolcularının sayısı yüzde 38 arttı ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Kurumu (IATA) 2037 yılına kadar yıllık yolcu sayısının 8.2 milyarın iki katına çıkmasını bekliyor. Bu büyüme önümüzdeki 20 yıl boyunca 100 milyona kadar işi destekleyebilir. 

Aynı zamanda havacılık karbon emisyonlarını da artıracaktır. Böylece havacılık sektörünün emisyonlarına çözüm bulmak da küresel bir öncelik haline geldi.

2009 yılında küresel havacılık endüstrisi 2020’den itibaren karbon-nötr büyüme hedefi koydu. Hedefin ilerisinde de 2050 yılına kadar net havacılık karbon emisyonlarını yüzde 50 azaltmak yer alıyor. Ancak tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde, ticari uçuşlardan kaynaklanan küresel CO2 emisyonlarının %70’e kadar arttığı bildirildi.

“Sürdürülebilir havacılık”

Bu sorunu çözmek için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), biyo-tabanlı gibi sürdürülebilir havacılık yakıtlarının bulunduğu CORSIA olarak bilinen Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve İndirgeme Programı ile uçak teknolojisini ve operasyonları geliştirmek ve emisyonları azaltmak için çalışıyor. Bu çalışmalarda jet yakıtlar, merkezi bir rol oynuyor.

9 Şubat’ta, ICAO’nun Yakıt Görev Grubu’nun (FTG) yıllık toplantısında IRENA, sürdürülebilir havacılık yakıtları üzerine bir atölye çalışması için FTG’ye ev sahipliği yaptı. Sektörün gelecekteki karbon giderme yolları hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve olası durumları tartışmak ICAO ve IRENA arasındaki diğer işbirliği faaliyetleri toplantının başlıca konuları oldu.

IRENA’nın yapmış olduğu analizde, ulaştırma sektörünün karbondan arındırılması sırasında çeşitli alternatif yakıtların kullanılmasını gerektiği sonucuna varıldı. Bu sonuç da biyoyakıtların tamamen elektrikli hale getirilemeyen havacılık sektörünün karbondan arındırılması için gerekli olacağını gösteriyor. Bununla birlikte, fosil yakıtlar bugün sürdürülebilir havacılık yakıtlarından hala daha ucuz olduğu biliniyor. Bu nedenle de hammadde çeşitliliğini artırmak ve maliyetleri azaltmak için dönüşüm teknolojilerine ihtiyaç duyuluyor.

e-yakıtlar:

Gelişmiş biyoyakıtları neyin geride bıraktığına dair yakın tarihli bir IRENA çalışması, düzenleyici belirsizliğin, gelişmiş biyoyakıtlara yatırım için en önemli engel olduğunu ortaya koydu. Ancak toplantıda, IRENA’dan Toshimasa Masuyama, etkin ortamlar yaratıldığında gelişmiş biyoyakıtların dağıtımının hızlandırılmasının mümkün olduğunu vurguladı.Ayrıca Masuyama, şunları ekledi:

“Geçmişte biyoyakıt endüstrisi, düşük karbonlu bir taşımacılık sektörü yoluna ulaşmak için gerekli yıllık yatırıma ulaştı ve hatta aştı. Biyoyakıtlara ek olarak, yenilenebilir enerjiden üretilen e-yakıtların havacılık sektörünün karbondan arındırılması için kritik önemdedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir