30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Biyokütle Enerjisi Santrali Projesi Tartışmalara Sebep Oldu

HATAY (Enerji Portalı) – Hatay’da Türkiye’nin 25 su havzasından biri olan Asi Su Havzası üzerinde kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santrali ve çöp depolama merkezi çalışmalarına tepkiler devam ediyor.

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Harbiye mahallesi mevkiinde bulunan ve Türkiye’nin 25 su havzasından biri olan Asi Su Havzası’ndaki 3 bin 500 dönümlük alan, TEMS Biyoenerji Elektrik Üretim A.Ş’ye çöp depolama alanı ve Biyokütle Enerji Santrali kurma çalışmaları için tahsis edildi. Asi Su Havzası üzerinde yapılacak olan projenin toplam maliyetinin 16 milyon dolar olarak belirlendiği öğrenilirken, projenin hayata geçmesinden itibaren sadece 4 yıl içinde kendini amorti edeceği ve kar elde edeceği belirtiliyor.

Bir yıl önce planları ve yer tespiti yapılan projenin, yapım çalışmalarına hız verildi. Bununla birlikte, halkın itirazı ile 3 bin 500 dönümlük proje sahası 2 bin dönümlük bir alana düşürüldü.

“Mahalleler üzerinde yıkıcı etkileri olacak.”

Projenin yapılacağı alanda arazileri olan Avukat Suphi Zarif ve Avukat Ali Habip, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na dilekçe yazarak projeden vazgeçilmesini istedi. Söz konusu dilekçede, yapımı planlanan katı atık tesisleri ile Biyokütle Enerji Santrali’nin, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nün 27 Aralık 2019 tarih ve 38292074-611.99-898431 sayılı cevap yazısında söz konusu alanın içme suyu amacı olan Harbiye Kaynakları Beslenim Alanı’nda kalması sebebiyle projenin belirtilen alanda gerçekleştirilmesinin uygun görülmediği belirtildi. Dilekçede, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde DSİ tarafından tespit edilmiş 26 su havzası bulunduğu ve katı atık tesis alanı olarak planlanan alanın bu su havzalarından bir tanesi olduğu, söz konusu alanda katı atık tesisi kurulmasının, Kamberli, Sofular, Enek, Bozlu ve Harbiye mahalleleri üzerinde yıkıcı etkileri olacağı belirtiliyor.

Zarif, belediyeden henüz dilekçeye bir cevap gelmediğini, başvurudan 60 gün geçtikten sonra idare mahkemesine başvuracaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.