30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Biyokütle Enerjisi Santrali İle Yılda 200 Milyon Liralık Enerji ve Gübre Üretilecek”

DİYARBAKIR (Enerji Portalı) – Diyarbakır Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan biyogaz tesisinde hayvan atığı ile yılda 200 milyon liralık enerji ve gübre üretilecek.

35 bin metrekare alanda geçen yıl kurulan biyokütle enerjisi santralinde Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çiftliklerden toplanan günlük 600 ton atık, 2 bin kilovatsaat elektrik, 2 bin kilovat ısı enerjisi ve 70 ton organik gübreye dönüştürülmesi planlanıyor.

Çevre köylerden 60 kişiye istihdam imkanı sağlanan tesiste sene sonuna kadar yatırımın 4,5 megavata çıkarılması ile hayvan atığından yılda 200 milyon liralık enerji ve gübre üretilmesi hedefleniyor. Proje ile yaklaşık 1,5 milyon ton karbondioksit salımının önüne geçilecek.

ASKOÇ Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kaya, biyogaz tesisinde 2 megavat gücünde enerji üretildiğini belirterek, yatırımın sene sonuna kadar 4,5 megavata çıkarılacağını ifade ederek:

“Şu anda 4 bin konutun enerji ihtiyacını karşılıyoruz. 4,5 megavata çıktığımızda 10 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacağız. Bölgenin en büyük gübre tedarikçisi olacağız. Bildiğiniz gibi kimyasal gübreler toprakların organik madde ihtiyacını azaltıyor. Bizim üretmiş olduğumuz gübre topraktaki verimi artırıyor. Aynı zamanda sulama ihtiyacını azaltıyor.” dedi.

Kaya, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa gibi sıcaklığın yüksek olduğu illerde tarımsal üretimde sulama ihtiyacının yüksek olduğuna işaret ederek, bu ihtiyacı yaklaşık yüzde 30 azaltmayı hedeflediklerini aktardı.

Türkiye’de şu anda kimyasal gübreye yılda 12 milyar dolar ham madde tedarik ettiklerini dile getiren Kaya, “Burada Türkiye’nin gübre ihtiyacının yaklaşık yüzde 1,5 kadarını üreteceğiz. Bu da aynı 200 milyon lira ithalatın azalması demek. Bu Türkiye için önemli bir katma değer. Tüm tesislerimizi devreye aldığımızda Türkiye’nin gübre ihtiyacının yüzde 5’ini üretmiş olacağız. Dolayısıyla bu da 12 milyarın yüzde 5’i kadar kazanç demek.” diye belirtti.

Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Kadri Oyur, 53 hayvansal işletmenin gübre muhafaza kuyularından günlük 600 ton atığın, kurulan tesiste biyogaz ve elektriğe dönüştüğünü söyledi.

Tesisin bölgede olmasının maliyeti düşürdüğünü, çevre temizliğine katkı sağladığını, hayvancılığın daha sağlıklı koşullarda yapılmasına katkı sunduğunu anlatan Oyur, tesiste elde edilen organik gübrenin yeniden tarla tarımında, seracılıkta ve çiçekçilikte fayda sağlayacağını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir