30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bitcoin Madenciliğinin Enerji Tüketimine Gün Geçtikçe Artıyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) –
Küresel denetleme şirketi PwC’nin Hollanda’daki şubesinde araştırmacı olan Alex De Vries’e göre, bitcoin madencileri 2018’de Macaristan veya İsviçre kadar elektrik tüketimi gerçekleştirdi.

Hollanda’daki PricewaterhouseCoopers (PwC) şubesinde araştırmacı olan Alex De Vries’e geçtiğimiz yıl boyunca bitcoin’in küresel enerji tüketimini inceledi. De Vries’e göre bitcoin ağı 62,3 TWh’lik güce ihtiyaç duyuyor. Bu değer ise 2018’de Macaristan veya İsviçre’nin elektrik tüketimine eşdeğer.

De Vries, bitcoin madencilerinin bankacılık endüstrisi tarafından işlenen işlemlerin azami karbon ayak izinden 12.000 kat daha fazla kaynak tükettiğini söylüyor. Ayrıca, bitcoin sektöründe yer alanların yavaş yavaş yenilenebilir enerjiye geçmeye başladığını söyleyen Vries, bu geçişin sorunu çözemediğini kaydediyor.

Diğer yandan De Vries, şu anda Bitcoin madenciliğinde kullanılan yenilenebilir enerji yeşil enerji olarak değerlendirilmiyor ve enerji ihtiyacının sürekli değişken olmasından dolayı yenilenebilir enerji ile madencilik faaliyetlerinin birleştirilmesinin her zaman zor olacağını dile getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.