30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bitcoin İçin Harcanan Enerji: Avrupa’nın Enerjsini Geçti

Enerji Tüketimi her alanda olduğu gibi Teknolojide de yoğun şekilde kullanılıyor. Özellikle Kriptopara’ların revaçta olduğu günümüzde Bitcoin için harcanan enerjinin Avrupadaki bir çok  ülkenin enerji sarfiyatından fazla olduğu ortaya çıktı.

Kriptoparaların nihai tüketiciye yayılma hızının yükselmesiyle mevcut teknolojiye harcanan kaynakların ve enerjinin miktarı da ön görülerin çok ötesine geçti. Kriptopara madenciliği yapmak tahminlerden çok daha fazla enerji harcamak anlamına geliyor. Aslında düşünüldüğünde alt tarafı bilgisayarlarda yapılan işlemler olarak düşünürseniz  çok yanılıyor olacaksınız. Harcanan Enerjinin boyutu total olarak bakılınca gelişmiş bir çok ülkenin enerji tüketimini solluyor.

Konuyu araştıran İngiltere merkezli enerji fiyatı karşılaştırma platformu Power Compare raporlarında harcanan enerji miktarlarını da deşifre emiş oluyor. Araştırmaya göre dünyada toplam kriptopara madenciliği için harcanan enerji, Sırbistan, Hırvatistan, İrlanda gibi 20 ayrı Avrupa ülkesinin harcadıkları enerjiden daha fazla olduğu iddia ediliyor. Hatta Afrika için bakacak olursak sadece 3 ülke kriptoparalardan daha fazla elektrik enerjisi tüketiyor: Mısır, Güney Afrika ve Cezayir.  Araştırma sonuçları ilgi çekici olduğu kadar teknoloji ve Kripto para için harcanan enerji açısından bakıldığında düşündürücü. Power Compare Araştırmasına göre kriptoparaların harcadığı enerji miktarı aynı trend’te a artmaya devam ederse, kriptopara madenciliğinin enerji tüketimi 2018 yılı sonunda İngiltere’nin enerji tüketimini ve Hatta 2019’da ise Amerika’nın enerji ihtiyacını aşması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.