30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Birol: “YEKA Modeli Harika Bir Model ve Çok Güzel Sonuçlar Getiriyor ve Getirecek”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol yenilenebilir enerji ile ilgili bir haber ajansında değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, yenilenebilir enerji ile ilgili bir haber ajansında değerlendirmelerde bulundu. Birol, Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında büyük bir potansiyeli bulunduğunu ve bu potansiyelin ülkeye birçok alanda katkı yapabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki önceliklerinin sadece iklim değişikliği veya çevresel konular olmadığını söyleyen Birol, yenilenebilir enerjinin Türkiye için hem enerji arz güvenliği hem de maliyetler açısından önemli olduğunu vurguladı.

“Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli harika bir model ve çok güzel sonuçlar getiriyor ve getirecek.”

Birol, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide büyük bir potansiyeli olduğuna dikkati çekerek, “Bu potansiyel için güzel bir yatırım modeli kurulması gerekiyordu. Bu yüzden, bence Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli harika bir model ve çok güzel sonuçlar getiriyor ve getirecek. Maliyetlerin düşmesi son derece güzel.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklı üretimini artırarak çevreye olan zararların azaltılmasının yanında yerli enerji kullanım payının da yükseltilerek dışa bağımlılığın düşürülebileceğinin altını çizen Birol, şöyle devam etti:

“Ben Türkiye’nin yenilenebilir enerji teknolojileri, tecrübe ve yatırım anlamında ihracatçı bir rol oynayabileceğini düşünüyorum.”

“Bir diğer boyutu da Türkiye’nin çevresine baktığımızda, Orta Doğu ve Kafkas bölgelerinde büyük bir yenilenebilir enerji potansiyeli var. Orta Doğu’daki güneş potansiyeli özellikle dünyanın hiçbir yerinde yok ama oradaki teknoloji, know-how o kadar gelişmiş değil.

Ben Türkiye’nin yenilenebilir enerji teknolojileri, tecrübe ve yatırım anlamında ihracatçı bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. Eğer YEKA projelerinden hem tecrübe kazanıp bunu belli bir seviyeye çıkarırsak, bunu ihraç etme konusunda Türkiye önemli bir rol oynayabilir. Bu benim her zaman düşünü kurduğum bir modele doğru gidebilir. Orta Doğu’dan ülkemize doğal gaz ve petrol gelirken, oraya da yenilenebilir enerji teknolojileri gitsin. Benim düşündüğüm hayalini kurduğum konulardan birisi. Afrika da Türkiye için son derece önemli ihracat pazarı olabilir.”    

Birol, iklim değişikliğine çözüm bulmanın yolunun enerjiden geçtiğini ve enerji sektörünün bu olumsuz etkilerde yüzde 85 dolaylarında sorumluluğu bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin de yenilenebilir enerjiyle ilgili dünya genelindeki politikalara benzer çok önemli adımlar attığına işaret eden Birol, Polonya’daki İklim Değişikliği Konferansı’nda Paris İklim Anlaşması’nın nasıl hayata geçirileceğiyle ilgili bir “Kurallar Kitabı”nın ortaya çıktığını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.