30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Birol: “Petrol Piyasasında Talep Güçlü, Daha Fazla Arz Gerekiyor.”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, katıldığı bir programda petrol piyasaları ile ilgili görüşlerini bildirdi.

Birol, petrolde talebin güçlü olduğunu ve daha fazla arzın gerektiğini belirterek petrol piyasanın “çok sıkı” olduğunun altını çizdi ve pahalı enerjinin geri döndüğünü ifade etti.

“Eğer önemli üreticilerden büyük çaplı hareketler gelmezse, bu yılın dördüncü çeyreği çok, çok zor olacak.”

Birol, IEA’ nın  petrol piyasasındaki fiyatların küresel ekonomiye zarar verdiğini ve OPEC ve diğer büyük üreticilere üretimi artırmaları için doğrudan çağrıda bulunduğunu söylerek: “Herkes riskli durumu görmeli. Petrol piyasası tehlikeli bölgeye giriyor,” dedi ve “Piyasaları hep birlikte rahatlatmalıyız, zira tüketiciler, ithalatçılar için kötü bir haber olabilir, ancak yarın üreticiler için de kötü haber olacağını düşünüyorum” dedi.

Birol, “Talep halen çok güçlü ve Venezuela’da üretim büyük miktarda düştü ve İran da aşağı gidiyor,” dedi ve Venezuela’daki serbest düşüşün üretimi yakın zamanda günlük 1 milyon varilin altına indirebileceğini belirtti. IEA‘ya göre, Suudi Arabistan şimdilerde günlük 10.7 milyon varil petrol üretiyor ve bunu 11 milyon varile çıkarabilir. Pahalı enerji, küresel ekonominin ivme kaybettiği kötü bir zamanda geri döndü. Gerçekten daha fazla petrole ihtiyacımız var. “ şeklinde konuştu.

Kaynak: BloombergHT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.