30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Birol : “Biyoenerji Yenilenebilir Enerji Alanının Göz Ardı Edilen Devidir”

FRANSA (Enerji Portalı) – Ulusal Enerji Ajansı’na göre, yenilenebilir enerji kullanımı önümüzdeki beş yıl içinde artış göstermeye devam edecek ve küresel enerji tüketimindeki büyümenin % 40’ını karşılayacak. Yenilenebilir kaynaklarda en fazla büyümeye modern biyoenerji sahip olacak.

Ulusal Enerji Ajansı’nın Yenilenebilir Enerji Piyasa Analiz ve Tahmin Raporu (2018)’na göre yenilenebilir enerji kullanımı elektrik sektöründe en hızlı şekilde artmaya devam ediyor. Yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi, 2023 yılında dünyada toplam elektrik üretiminin neredeyse üçte birini karşılayacak.

Dünya, önümüzdeki beş yılda bir trilyonvattan fazla yenilenebilir güce sahip olabilir. Bu rakam Avrupa Birliği’nin (AB) tüm mevcut üretim kapasitesinden daha fazla.

Ilımlı tahminlerde bile, daha çok hükümet politikasına bağlı olarak küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin bir teravat kadar artacağı öngörülüyor. Ulusal Enerji Ajansı’na göre bu patlama güneş enerjisi kullanımında olacak. Güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerjisi gelecek beş yıl boyunca doğal gaz ve kömürü geride bırakacak.

Enerjide Ülkelerin Rolü

Yenilenebilir Enerji Piyasa Analiz ve Tahmin Raporu’na göre Asya’da artan kömür üretimi, yenilenebilir enerjiye rağmen 2023 yılına kadar küresel elektrik üretimindeki payını yüzde 30’a çıkaracak. Bu da dünyanın en kirli fosil yakıtının, en büyük güç kaynağı olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Çin, tüm sektörlerde sıfır karbon ve hava kirliliğini azaltma politikalarının sonucu olarak yenilenebilir enerji alanında küresel büyümeye öncülük edecek ve 2023 yılında Avrupa Birliği’ni geride bırakarak yenilenebilir enerjinin en büyük tüketicisi haline gelecek.

Rapora göre Brezilya, biyoenerji ve hidroelektrik enerjisinin önemli katkısıyla 2023 yılında toplam nihai enerji tüketiminin neredeyse % 45’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacak.

Modern Biyoenerji En Fazla Büyümeye Sahip Enerji Kaynağı Olacak

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımındaki hızlı artışa rağmen, zayıf politika desteği ve dağıtım için ek engeller nedeniyle yenilenebilir enerji kullanımı taşımacılık ve ısı sektörlerinde çok daha yavaş büyüyor. Ulusal Enerji Ajansı’na göre güneş enerjisi fotovoltaik ve rüzgardaki büyüme, elektrik sektöründe devam edecek şekilde ayarlanırken; biyoenerji, ısı ve ulaştırmada yaygın kullanımı nedeniyle yenilenebilir enerjinin en büyük kaynağı olmaya devam etmekte. Rapora göre bu durumda, ısı ve ulaştırmada diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının çok daha küçük bir rol oynamasının da payı olduğu söyleniyor.

Ulusal Enerji Ajansı’nın hazırladığı bu rapora göre modern biyoenerji, 2018-2023 yılları arasında yenilenebilir kaynaklarda en fazla büyümeye sahip olacak.

Ulusal Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol, “Modern biyoenerji yenilenebilir enerji alanının göz ardı edilen devidir” diyerek doğru politikalar ve titiz sürdürülebilirlik çalışmalarının; biyokütle potansiyelini karşılamak için gerekli olacağını vurguladı.

Rapora göre yenilenebilir enerji kaynakları arasında biyoenerji  “kör nokta”. Bu da enerji sektörünün sürdürülebilirliği için kritik olan ancak hak ettiğinden daha az dikkat çeken konular -örneğin klimaların elektrik talebi üzerindeki etkisi gibi veya petrokimyaların küresel petrol talebi üzerindeki artan etkisi- arasında yer aldığını anlatıyor.

Çimento, şeker ve etanol endüstrilerinde biyoenerjinin kullanılmamış potansiyeli de önem arz etmekte. Rapora göre sanayi, ulaştırma ve elektrik sektörlerinde biyoenerji kullanımının artması, elektrik sektöründeki diğer yenilenebilir enerjiler kadar önemli olabilir. Bu potansiyelin önemli bir kısmı, düşük sera gazı emisyonları sunan ve arazi kullanımı değişikliği konusundaki endişeleri hafifleten atıklara dayanmaktadır. Bu kaynakları kullanmak atık yönetimini ve hava kalitesini artırabilir.

Kaynak: IEA’s Renewables 2018 Market Analysis and Forecast Report

İlginizi çekebilir: Dr. Fatih Birol Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.