30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Birkaç Tane Daha Nükleer Güç Santrali Kurmamız Gerekiyor”

GAZİANTEP (Enerji Portalı) – Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Enerji Sistemleri Mühendisliği ve Enerji Yönetim Merkezi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Enerji ve Mühendislik Kongresi GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ulusal ve uluslararası ölçekte pek kesimden katılım olan etkinliğin açılış konuşması GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür tarafından yapıldı. Prof. Gür, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlığının ancak yeni nükleer santrallerin kurulmasıyla mümkün olabileceğini belirterek, “Sözde çevreciler nükleer santrallere karşı çıkarak bağımlılıktan kurtulmamızı istemiyor.” dedi.

Prof. Gür, dünyanın merkezi Orta Doğu’nun enerji savaşlarının göbeğinde olduğunu ifade ederek, “ Kaynak olarak Türkiye çok zengin. Rüzgar enerjisi derseniz var, hidroelektrik enerji santralleri derseniz var. Güneş enerjisi çok yaygın. Ama yeterince kapasiteye ulaşamadık. Bütün bunları yaparken Türkiye sanayileşmesini çok hızlı bir şekilde sürdürüyor.” diye belirtti.

“Ya siz yeni enerji kaynakları bulacaksınız ya da ithal ettiğiniz enerjiyi mümkün olduğu kadar tasarruflu kullanacaksınız.”

Çalışmalara rağmen maalesef enerji ithal etmek zorundayız diye Prof. Gür, sözlerine şöyle devam etti:

“Şuan %75 oranında enerjide dışa bağımlıyız. Bunun azaltmak için iki yönteminiz var. Ya siz yeni enerji kaynakları bulacaksınız ya da ithal ettiğiniz enerjiyi mümkün olduğu kadar tasarruflu kullanacaksınız. O yüzden evlerimizdeki elektrik lambalarının açılıp kapatılması bile tasarruf açısından çok önemli.

HES’ler, RES’ler ve GES’ler bütün bunlar çok amaçlı olarak kullanılabilir. Ancak bunların ürettiği enerjinin kapasitesi Türkiye’nin tüketiminin çok altında. Nükleer enerji dediğimizde hemen doğaya zarar vermeyecek mi sorusuna muhatap oluyoruz. Amerika’nın 99 tane santralini ve buna ilave olarak 21 tane santral inşasını nereye koyacağız? Hani çevreci örgütler? Finlandiya’da 6 taneye ilaveten 2 tane daha yeni santral yapılıyor. Yanı başımızda Bulgaristan’da 2 tane, Ermenistan’da 1 tane nükleer enerji santrali var. Çin’de 26 tane daha nükleer enerji santrali yapılıyor. Türkiye’de karşı çıkan Greenpeace örgütü nerede? Neden onlar için hiç ses çıkartmıyorlar? Mesele çevre değil, mesele Türkiye’nin enerji açığını kapatmasına engel olmak. Bir dönem altın rezervleri kullanılırken Türkiye’deki kapasiteyi kullandırtmayanlar gibi.

Bir an önce en mükemmel şekilde korunaklı, bütün tedbirler alınmış olarak birkaç tane daha nükleer enerji santrali kurmamız gerekiyor. Türkiye’de kuracağımız 10 tane nükleer enerji santrali açığımızı kapatıyor.”

Teknolojik açıdan ilerlemek önemli ama enerji konusundaki teknolojileri geliştirmek çok daha önemli.”

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adem Atmaca ise, “Yanı başımızdaki bütün sıkıntının nedeni aslında enerji. Dünyanın petrol rezervinin %50’ye yakını Orta Doğu’da. Bizim jeolojik açıdan rezervimiz çok yok gibi. Bize düşen şu; üniversiteler olarak çok acil enerji konusunda teknolojiler geliştirmemiz lazım. Teknolojik açıdan ilerlemek önemli ama enerji konusundaki teknolojileri geliştirmek çok daha önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.