30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bir Güneş Paneli İle 50 Ağaç Kurtulabilir

Türkiye (Enerji Portalı)-Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, her bir güneş panelinin 50 ağacın sağladığı fayda kadar karbon emisyonunu azalttığını söyledi.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye, güneş enerjisi sayesinde 10 yıl sonra enerjide daha az dışa bağımlı olacak.

Bu söylemi destekleyen Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, güneş enerjisine sadece parasal avantaj açısından bakılmaması gerektiğini, her bir güneş panelinin 50 ağacın sağladığı fayda kadar karbon emisyonunu azalttığını ifade etti.

“Her bir panel 50 ağaç kadar karbon emisyonunu azaltıyor”

Güneş enerjisi panellerinin 25 yıl ömrü olduğunu dile getiren Dilek, “Her bir panel 50 ağaç kadar karbon emisyonunu azaltıyor. Burada çok ciddi bir parasal avantaj var ama sadece parasal bir avantaj gibi bakmamak gerekiyor. Ülkeye katkı sunmanın maksimum yolu bu, bizim gelecek nesillere bir şeyler bırakmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Güneş enerjisi santrallerinin gece çalışmadığı için depolama teknolojilerine ihtiyacın olduğuna vurgu yapan Dilek, “10 yıl sonra bence Türkiye enerjide daha az dışa bağımlı olacak” diye konuştu.

Türkiye’nin güneş enerjisindeki yatırım potansiyeli hakkında bilgi veren Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kurulu güç bakımından dünyada 12, Avrupa’da ise 5. sırada yer aldığını hatırlatarak “Kamu uzunca bir süredir sürdürülebilir ve temiz enerji politikaları güdüyor. Bununla birlikte bu başarıyla yenilenebilir enerjide 53 bin 894 bin megavatlara kadar ulaştık. Türkiye’nin enerjide kurulu gücü 100 bin megavat olduğu için yenilenebilir enerjinin bu portföydeki yeri yüzde 54’lere yaklaştı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.