30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bir Amerikan Devi Daha Yenilenebilir Enerjiye Geçiyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD’li yiyecek ve içecek devi J.M. Smucker, rüzgar ve güneş enerjisi geliştiricisi Lincoln Clean Energy ile “Uzun vadeli güç satın alma anlaşması” imzaladı.

Anlaşmaya göre, Smucker, Nebraska’daki Wayne İlçesi’nde 230 MW’lık Plum Creek Rüzgar Projesinin 60 megawatt’ını satın alacak. 2020’den itibaren, Plum Creek’te üretilen rüzgar enerjisi, şirketin elektrik kullanımının yaklaşık yüzde 50’sini karşılayacak.

Smucker’ın kurumsal iletişim başkan yardımcısı Julia Sabin, “Bu anlaşma, sera gazı emisyonlarının yoğunluğunu önemli ölçüde azaltma çabalarımızda önemli bir adımdır.” dedi.

Geçen yıl sera gazı emisyonlarının yarısından fazlasını elektriğin oluşturduğunu belirten Sabin, “Bu anlaşma sadece karbon ayak izimizi azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda ulusumuzun yenilenebilir enerji kapasitesine kalıcı bir katkı yapmamıza da izin verecek.” diye konuştu.

Şirket, rüzgar gücünün yanı sıra güneş panellerine ve metan türbinlerine de yatırım yaptı. Aynı zamanda, atıkların yüzde 95’ini 2020’ye kadar atık depolama alanlarından alternatif kullanıma yönlendirmeyi hedefliyor.

Temmuz ayı başında Nestle, İngiltere ve İrlanda fabrikalarının, ofislerinin ve depolarının yarısı için yeterli güç üretebilen dokuz türbinli bir rüzgar çiftliğini resmen açmıştı.

Geçtiğimiz Ekim ayında Amazon, bugüne kadarki en büyük rüzgar çiftliğinin faaliyete geçtiğini açıkladı. Teknoloji devi, Scurry İlçesinde bulunan Amazon Rüzgar Çiftliği Teksas’ın, şebekeye yılda 1 milyon megavatsaatten fazla temiz enerji aktaracağını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.