30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bingöl’den Güneş Enerjisi Desteği

BİNGÖL (Enerji Portalı) – Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde eğitim amaçlı güneş enerjisi santrali kuruldu. Bu şekilde hem öğrencilere eğitim veriliyor hem de okulun elektrik ihtiyacının yüzde 85’i karşılanıyor.

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği Hibe Programları kapsamında desteklenen ‘Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım, Onarım Modülünün Hazırlanması Projesi’ kapsamında okul bahçesine 2015’te sekiz kilovat gücünde güneş enerjisi santrali kuruldu. Santral sayesinde hem öğrencilere eğitim veriliyor hem de okulun elektrik ihtiyacının yüzde 85’i karşılanıyor.

“Santral hem kalifiye eleman yetiştirilmesine yardımcı oluyor hem de sektöre yatırım yapacak girişimcilere örnek teşkil ediyor”

Okul Müdürü Abdulselam Begiç, 2015 yılında faaliyete geçen santralin hem kalifiye eleman yetiştirilmesine yardımcı olduğunu hem sektöre yatırım yapacak girişimcilere örnek teşkil ettiğini hem de okulun elektrik ihtiyacını karşıladığını söyledi. Bingöl’ün güneş enerjisi üretim potansiyelinin Türkiye ortalaması üzerinde olduğunu anlatan Beğiç, bu konuda yatırım yapmak isteyen iş insanlarına destek olmaya hazır olduklarını belirtti.

Begiç, Türkiye’nin enerji ihtiyacının dışa bağımlı olmasından bir nebze de olsa kurtarılması için okulda ‘Yenilenebilir Enerji’ bölümü açıldığını, bölümden mezun olan öğrencilere hem iş yeri belgesi hem de vatandaşlarının beceri ve yeterliliklerini belgeleyen Europass belgesi verildiğini söyledi.

“Gelen faturanın yüzde 85’i güneş panellerinden karşılıyoruz”

Yenilenebilir enerji alanında bütün amaçlarının bir farkındalık uyandırmak olduğunu söyleyen Begiç konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili bir farkındalık uyandırabilmek için hem off grid (şebekeden bağımsız) sistem, hem de on grid (şebeke bağlantılı) sistem kurduk. Kalifiyeli eleman yetiştirmek istiyoruz. Öğrencilerimiz için oluşturduğumuz uygulama alanları var. Öğrencilerimiz burada hem teorik hem de işin pratiğini öğreniyor. Okulumuzda eğitim amaçlı kurduğumuz santralden okulumuzun enerji ihtiyacını da karşılıyoruz. Gelen faturanın yüzde 85’i güneş panellerinden karşılıyoruz. Sadece yüzde 15’ini fatura olarak ödüyoruz.”

“Hem piyasaya ara eleman yetiştirmek, hem de ekonomiye katkı sunmak için yenilenebilir enerji alanı bölümünü okulumuzda açtık”

Elektrik Elektronik Teknolojileri Öğretmeni Fatih Gündoğdu da güneş enerjisinden elektrik üretme sistemi sektörünün geleceğinin meslekleri arasında yer alacağını belirti. Gündoğdu, “Yenilenebilir enerji çevre dostudur. Doğal gaz, kömür ve petrol gibi fosil yakıtların alternatifi, bedava, çevreci olan bir enerji. Bu yüzden bizde hem piyasaya ara eleman yetiştirmek, aynı zamanda ekonomiye katkı sunmak için bu alanı okulumuzda açtık. Burada öğrencilerimize yenilenebilir enerjinin güneş dalında eğitim veriyoruz. Buradan mezun oldukları zaman güneş enerjisi santrallerinde çalışacaklar veya kendi işlerini kuracaklar” dedi.

“Eğitimimi tamamladıktan sonra bir güneş ülkesi olan ülkeme güneş enerjisi konusunda hizmet etmek istiyorum”

Öğrencilerden Azat Emeç de güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek, bir odanın elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla bir model üzerinde çalışma yaptığını söyledi. İşi öğrenmek için defalarca sistemi söküp yeniden montaj ettiğini aktaran Emeç, lisans eğitimini de yenilenebilir enerjisi üzerine yapmak istediğini anlattı.

Emeç, mezun olduktan sonra güneş enerjisi sektöründe çalışmayı düşündüğünü belirterek, “Eğitimimi tamamladıktan sonra bir güneş ülkesi olan ülkeme güneş enerjisi konusunda hizmet etmek istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.