30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bingöl’de Metan Gazından Elektrik Üretilecek

BİNGÖL (Enerji Portalı) – Bingöl Belediyesi tarafından 35 milyon lira yatırımla inşa edilecek “çöpten elektrik üretecek” tesisin temeli atıldı.

Belediye tarafından katı atık düzenli depolama tesisindeki çöp gazını enerjiye dönüştürmek için başlattığı çalışmalar kapsamında, entegre tesis, saha işletmesi, ön ayrıştırma, çöpten enerji üretimi ve fermantasyon tesisi temel atma töreni yapıldı.

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, gazetecilere yaptığı açıklamada, tesislerin tamamlanmasıyla birlikte çöpten sızan metan gazını elektrik enerjisine dönüştüreceklerini söyledi.

35 Milyon lira bütçeli proje kapsamında çöpün üzerini toprak örtüleme sistemiyle kapatıldığını anlatan Barakazi, şunları kaydetti:

“Yıl içerisinde yüklenici firma tarafından yapılan çalışmalar kapsamında çöp altı gaz alma sistemi, drenaj kanalları, kül stok alanı gibi birçok çalışma tamamlandı. Projemizin ikinci aşaması olarak bugün entegre tesislerimizin de temelini attık. Bir taraftan entegre tesisimin yapımı devam edecek, diğer yandan da elektrik üretimi için diğer hazırlıklar tamamlanacak.”

– “İlk etapta 1 megavat enerji üretilecek”

Barakazi, projenin tamamlanmasıyla katı atık depolama tesisinde günlük olarak depolanan 140 ton çöpün, elektrik enerjisine dönüştürüleceğini dile getirerek, şu anda sadece Bingöl’ün değil, çevre il ve ilçelerin de çöplerinin tesislerde toplandığını anlattı.

Hedeflerinin daha fazla çöp toplayarak, daha fazla enerji üretmek olduğuna dikkati çeken Barakazi, “Entegre tesisimizin tamamlanması ile bakanlık nezdinde lisans işlemlerinin tamamlanmasıyla enerji üretimine başlayacağız. İlk etapta 1 megavat enerji üretilerek, bölgeden geçen elektrik hattına aktarılacak. Çevre dostu yatırımla birlikte hem doğamızı koruyacağız hem de belediyemizin gelir kalemlerine bir yenisi ekleyeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.