30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

“Binaların Yüzde 85’i Doğru Yalıtılmış Değil”

İZMİR (Enerji Portalı) – Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Türkiye’deki enerjinin yüzde 40’ı binalarda tüketiliyor. Binaların da yüzde 85’i doğru düzgün yalıtılmış değil. Yeni ev alırken ya da kiralarken evin konumu ve iç tasarımı kadar  Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olması da önemli.” dedi.

İzmir’de bir otelde düzenlenen Anadolu Buluşmaları programında konuşan VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Alkin, enerji ihtiyacının makul boyuta indirilmesi gerektiğine işarete ederek, enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığın azaltılabileceğini söyledi.

Binaları sadece ısıtırken değil, soğuturken de mantıklı davranışlarda bulunmak gerektiğine vurgu yapan Alkin, “Türkiye’deki enerjinin yüzde 40’ı binalarda tüketiliyor. Binaların da yüzde 85’i doğru düzgün yalıtılmış değil, yeni ev alırken ya da kiralarken evin konumu ve iç tasarımı kadar  Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olması da önemli. Piyasada pek çok sahte belge ile karşılaşılıyor. Bu nedenle mutlaka evinizin belgesini sorgulayın. Sahte olmayan belgede evin en verimli ve yüksek sınıfta olmasına dikkat edin. Eviniz sıcak bir yuva olurken bütçe dostu da olsun.” diye konuştu.

İlgili Haberler

EKB’lerin Denetimini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapacak

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? (EKB)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir