30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Bina Yalıtımı İle %72,5 Doğal Gaz Tasarrufu Sağlandı!”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Toplantısı”nda, doğal gazı verimli kullanmak ve tasarruf etmek için yapılan tedbirler konusunda açıklamalarda bulundu.

Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Toplantısı’ nda konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  doğal gazı verimli kullanmanın ve tasarrufunda yapılan araştırmada konu edildiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“Bununla alakalı olarak ‘Evinizde ve iş yerinizde enerji verimliliği ve tasarrufu amacıyla bir uygulama ya da satın alma yaptınız mı?’ sorusuna yüzde 40 evet cevabı geldi. Ne tür tasarruf tedbirlerine başvurdunuz sorusunun cevabı olarak, bina yalıtımı yüzde 72,5 ile ilk sırada yer aldı. Onu yüzde 51,2 ile verimli lamba değişimi, yüzde 24 ile pencere fitil kontrolü/değişimi, yüzde 9,7 ile oda termostatı veya sıcaklık kontrolü uygulaması takip etti.”

“Dönmez, Doğal gaz dağıtım sektöründen beklentilerimiz büyük.”

Araştırma sonuçlarına ilişkin daha detaylı bir görüşme gerçekleştireceklerini belirten Dönmez, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şapkayı önümüze koyacağız. Neyi doğru, neyi eksik yaptığımızı tek tek ele alacağız. Doğal gaz dağıtım sektöründen beklentilerimiz büyük. Bu işin ticari sorumluluğu her ne kadar siz de olsa da vatandaşlarımız işlerinin zamanında bitmemesi ya da eksik olması durumunda bizlere kadar ulaşabiliyorlar. Aradaki bu ince dengeyi korumak ve geliştirmek zorundayız. Sektörümüzün görüş, öneri ve taleplerine her zaman açığız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.