30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bilim İnsanları Wi-Fi’den Elektrik Üretme Üzerinde Çalışıyorlar!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Araştırmacılar, Wi-Fi sinyallerini elektriğe döndüren “rectenna” tabanlı bir malzeme ürettiler. Rectenna, ucuz, bataryasız, esnek ve giyilebilir özelliği ile elektronik cihazlar, tıbbi cihazları ve sensörler gibi pek çok şeyin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayabiliyor.

MIT, Technical University of Madrid, The Army Research Laboratory, Charles III University of Madrid, Boston University ve The University of Southern California’dan bir grup araştırmacı, Wi-Fi sinyallerini elektriğe döndüren “rectenna” isimli bir malzeme üzerine yoğunlaştılar. Rectenna; bataryasız, esnek ve giyilebilir özelliği ile elektronik cihazlar, tıbbi cihazlar ve sensörler gibi pek çok şeyin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayabiliyor.

AC elektromanyetik dalgalarını DC elektriğine dönüştüren cihazlar “rektennas” olarak biliniyor. Araştırmacılar, elektromanyetik dalgaları yakalayan esnek bir radyo frekansı anteni kullanan yeni bir tür rectenna bulduklarını açıkladılar.

Wi-Fi dalgalarını üzerine çeken antenden sonra dalgaları sadece birkaç atom kalınlığında iki boyutlu bir yarıiletkenden yapılmış cihaza gönderiyor. Cihaz AC sinyalini, elektronik devrelere güç sağlamak veya pilleri şarj etmek için kullanılabilecek bir DC voltajına dönüştürüyor.

Araştırmacıların bir sonraki hedefi ise ürettikleri malzemeyi daha karmaşık sistemler üzerinde kurmayı ve verimliliğini artırmayı planlıyor.

Kaynak: MIT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.