30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Bilim İnsanları Aya Özel Enerji Depolama Çözümlerini Araştırıyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bir Japon firması, uzayda yaşanan enerji depolama sorunu için “katı batarya” denilen farklı bir teknoloji kullanmayı planlıyor. Ay yüzeyinde test edilecek olan yeni bataryaların, gelecekteki uzay görevleri için umut vaat eden bir çözüm olduğu ifade ediliyor.

Bir Japon firması, uzayda yaşanan enerji depolama sorunu için katı batarya denilen farklı bir teknoloji kullanmayı planlıyor. Ay yüzeyinde test edilecek olan yeni bataryaların, gelecekteki uzay görevleri için umut vaat eden bir çözüm olduğu ifade ediliyor.

Dünya’dan gerekli bataryalarla gönderilen cihazlar, bir süre sonra Ay yüzeyinde yaşanan ekstrem soğuk ve sıcaklar nedeni ile kullanılamaz hale geliyor. Dünya’da birçok teknolojik alette kullanılan lityum piller, aşırı sıcaklarda patlayabiliyorken aşırı soğuklarda ise fonksiyonlarını yitiriyor. Durum böyle olunca Japon şirket, bu duruma farklı bir yaklaşım getirmeye karar verdi ve yapılan uzun çalışmalar üzerine, “katı formlu batarya” olarak tanımladıkları bir depolama biçimi geliştirdi. 

Şirkette çalışan bilim insanları, bu bataryanın aşırı sıcaklara dayanıklı olduğunu, aşırı soğuklarda ise yavaşlasa bile kullanımdan tamamen çıkmayacağını açıkladılar. Ay yüzeyine gönderilecek araçların, oradan elde edilecek, kesintisiz enerjiye ihtiyaç duyduklarını belirten araştırmacılar, bu sayede görevlerin çok daha uzun vadeli yapılabileceğini ifade ettiler. Eğer bu teknoloji yapılacak testleri başarı ile geçebilirse, gelecekte birçok şirket tarafından öncelikli tercih olabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir