30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Biga Belediyesi, Santral Kurmak İçin Çalışmalara Başladı

ÇANAKKALE (Enerji Portalı) – Biga Belediyesi, kendi ihtiyacını karşılamak için rüzgar veya güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor.

Biga Belediyesi, yıllık 6-7 milyon lira civarında olan elektrik faturası giderinin minimum seviyeye düşürülmesi ve enerji verimliliğinin artırılması adına sürdürülebilir enerji kaynağı oluşturmak için Rüzgar Enerji Santrali (RES) veya Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak için çalışmalara başladı.

Çalışmalar kapsamda İller Bankası Bursa Bölge Müdürlüğü’nde görevli Elektrik Mühendisi İrfan Tanyeri ve Biga Belediyesi ekiplerinden oluşan heyet, belediyenin Aksaz köyündeki arazisi üzerinde RES için fizibilite incelemelerinde bulundu.

“ Belediyenin GES ile 2,5 milyon TL, RES ile 5,5 milyon TL tasarruf etme potansiyeli var.”

Biga Belediyesi, yenilebilir enerji kaynakları ile enerji kullanımlarını azaltmak için yapılan çalışmalar kapsamında hem kendi elektriğini üretmek hem de dev bir tasarruf yapmayı amaçlıyor. Biga Belediyesi bütçesinin Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesinin kurulması durumunda yıllık 5,5 milyon lira; Güneş Enerji Santrali (GES) kurulması durumunda ise yıllık 2,5 milyon lira tasarruf etmesi öngörülüyor.

Biga Belediyesi’nin vizyon projelerinden olacak ve örnek teşkil edecek projesi için kurulum maliyetleri ve sağlayacağı faydaların da analiz çalışmaları sürüyor.

İller Bankası Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanacak olan fizibilite raporu ile birlikte temiz ve çevreci enerji kapsamında çalışmalar şekillenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir