30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Biden Yönetimindeki Enerji Alanında En Büyük Adım

ABD (Enerji Portalı) – Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Biden yönetiminin ilk ticari ölçekli deniz üstü rüzgar projesi için onay verildi.

Rüzgar enerjisi yatırımlarında Avrupa ve Asya’ya kıyasla fazlasıyla geride olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joseph Robinette Biden Jr. yönetiminin yeşil enerjiye yatırım sözü kapsamındaki ilk büyük atılımını yapmaya hazırlanıyor. Ülkenin ilk ticari ölçekli deniz üstü rüzgar projesi için Beyaz Saray’dan onay çıktı. Özellikle Donald Trump döneminde yenilenebilir kaynaklara yatırım alanında sınıfta kalan ülke, Vineyard Rüzgar projesi kapsamında Massachusetts eyaleti açıklarında inşa edilecek 84 kadar türbinle bu açığını bir nebze de olsa kapatacak. Yetkililer, proje tamamlandığında 800 MW kapasiteye ulaşılacağını bunun da yaklaşık 400 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacağını düşünüyor.

Biden yönetiminin rüzgar enerjisi, özellikle de deniz üstü rüzgar santrali yatırımları için büyük planları bulunuyor. Yönetimin 2030 yılı itibarıyla 30 bin MW rüzgar enerjisi planı, ülkenin en önemli yatırımlarından biri olarak gösteriliyor. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 2035 yılı yüzde 100 temiz enerji planı da bu değişimin sonucu olabilir. Proje kapsamında İçişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama yapıldı. Bakan Deb Haaland bu konuda yaptığı açıklamada “Temiz enerjiden oluşan bir geleceğe ulaşma imkanına sahibiz. Proje için verilen onayla yönetimin iklim değişikliğiyle mücadele ederken yüksek ücretli sendika işleri yaratma hedefine bir adım daha yaklaşacağız” ifadelerini kullandı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.