30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Besi Çiftliğine TKDK Hibesi İle GES Kuruldu!

DENİZLİ (Enerji Portalı) – Denizli’de faaliyet gösteren Öğün Süt ve Hayvancılık Tesisi’ TKDK’dan aldığı destek ile güneş enerjisi sistemi kurarak enerji ihtiyacını karşılıyor.

Sarayköy’de bulunan besi çiftliği 2018 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nun vermiş olduğu destek programına başvurmuştu. Başvurusu olumlu bulanan işletme sahibi buradan aldığı hibe ile çatısına güneş enerjisi sistemi kurdu.

Sistemi kuran şirketin yetkilisi olan Nükleer Enerji Mühendisi Serdar Ekiz hayata geçirdikleri proje hakkında şunları belirtti:

“ Tesis, 25 derece eğim ile yerleştirdiğimiz 660 adet 275 W güneş enerjisi panelleri ile 181 kWp güce sahip. Buradan yıllık ortalama 280.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirilmesini hedefliyoruz. Böylece, tesisimiz 200.000 TL’lik elektrik kullanımı karşılamış olacak. Hatta, üretilen elektriğin fazlası da şebekeye satılabiliyor.

Burada şuna da dikkat çekmek isterim, TKDK kurum olarak yatırımcı adaylarını çok önemsiyor ve teşvik ediyor. Güneş enerjisine yatırım yapılmasını kurum olarak destekliyorlar.”

Kaynak: Denizli Haber

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.