30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Beş HES’ten 28 Milyar kWh’lık Enerji Üretildi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye’de 2019 yılında en fazla enerji üretimi yapan beş baraj ve hidroelektrik enerji santralinden ekonomiye yaklaşık 11,1 milyar liralık katkı geldi.

Atatürk Barajı ve HES

1992 yılında tamamlanarak elektrik enerjisi üretmeye başlayan Atatürk Barajı ve HES, enerji, tarım ve hizmet sektörlerinde Türkiye’ye önemli ekonomik katkılar sağladı. Tesiste geçen yıl 8 milyar 300 milyon kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştirilerek, ekonomiye yaklaşık 3,3 milyar liralık gelir oluşturuldu.

Kurulduğundan bu yana yaklaşık 184 milyar kilovatsaat enerji üretimiyle ekonomiye yaklaşık 110 milyar lira katkı veren Atatürk Barajı ve HES, 932 bin hektar arazinin sulanmasını temin edecek suyu depoluyor. Atatürk Barajı her yıl yaklaşık 50 bin kişi tarafından ziyaret edilerek turizme de destek oluyor.

Keban ve Karakaya Barajı ve HES’leri

Karakaya Barajı’ndan geçen 7 milyar 700 milyon kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştirildi. Böylece ekonomiye sağlanan destek yaklaşık 3 milyar lirayı buldu.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından inşa edilen Karakaya Barajı’ndan bugüne kadar 219 milyar kilovatsaat enerji üretilerek ekonomiye 88 milyar lira katkı verildi.

Hidroelektrik enerji açısından Türkiye’nin ilk dev yatırımlarından biri olan Keban Barajı’nın yapımı 1981’de tamamlandı. Söz konusu barajda 2019’da 7 milyar 15 milyon kilovatsaat enerji üretimi yapıldı ve ekonomiye yıllık yaklaşık 2,9 milyar lira katkı oluşturuldu.

Enerji üretmeye başladığı tarihten bu yana 267 milyar kilovatsaat üretim yapılan Keban HES’in, ülke ekonomisine getirisi 106 milyar lirayı buldu.

Birecik ve Berke Baraj ve HES’leri

Birecik Baraj ve HES’i geçen yıl 2 milyar 600 milyon kilovatsaat enerji üretimiyle ekonomiye yaklaşık 1 milyar lira, Berke Baraj ve HES’i ise 2 milyar 200 milyon kilovatsaatlik üretimle 880 milyon lira katkı sağladı.

Böylece söz konusu beş baraj ve HES’ten üretilen enerji miktarı 28 milyar kilovatsaate yaklaştı. Ekonomiye verilen katkı da 11,1 milyar lirayı buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.