30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bereket Enerji Grubu’nun CEO’su Belli Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Aydem, Gediz Elektrik Perakende Satış, ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerini bünyesinde barındıran Bereket Enerji Grubu’nda CEO’luk görevine İdris Küpeli getirildi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Bereket Enerji’nin Türkiye’nin önde gelen entegre enerji şirketlerinden biri olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Bereket Enerji Grubu’nun CEO görevine İdris Küpeli atandı. Yeni CEO görevine ağustosta başladı. Küpeli, ABD Florida International University’de Finans ve Uluslararası İşletme çift anadal lisans eğitimi sonrası ABD University of Miami’de aynı bölümler üzerine yüksek lisans programını tamamladı. Kariyerine Laurel Oak Financial Services şirketinde başlayan Küpeli, 2005-2009 arasında ABD Morgan Stanley’de direktör pozisyonunda çalıştı ve ardından 2009-2012 arasında ABD Miami’de bulunan NextEra Energy’de Proje Direktörü olarak devam etti. 2012’de Türkiye’ye dönen Küpeli, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar başarı ile yürüttükleri enerji alanındaki en önemli projelerinden biri olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde, Proje Finansmanı ve Ticaret Direktörü görevini 2014’e kadar sürdürdü. Son olarak SOCAR Türkiye’nin Yatırımlardan Sorumlu Grup Başkanlığı görevini yürütmekteydi.”

– Bereket Enerji

Bereket Enerji, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretmek amacıyla ilk hidroelektrik santralini 1995 yılında Bereket çayı üzerine kurdu. Merkezi Denizli’de bulunan şirket jeotermal, hidroelektrik, termik, güneş, rüzgar ve çöp gazı kaynaklarından yararlanarak elektrik üretmektedir. Bereket Enerji deneyimli personeliyle kendi fizibilite raporlarını hazırlamakta ve kurduğu enerji santrallerinin tasarımını, inşaatını, montajını ve işletmesini kendisi yapmaktadır.

Bugüne kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından yaklaşık toplamda 750 MW gücünde santralin kurulumunu yapmış ve işletmeye alınmış olup, devralınan santrallerle beraber 1.000 MW’lık temiz enerji kaynaklı santralin işletmesini yapmaktadır.

2014 yılında Bereket Enerji bünyesine katılan Yatağan ve Çatalağzı Termik Santralleri ile birlikte kurulu güç 2.100 MW kapasiteye ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.