30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Benzinli Araçların Kullanımı “Cumartesi Günleri” Arttı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye’de, bu yılın nisan ayındaki benzin tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarken, söz konusu ayda benzinde en fazla tüketim cumartesi günleri yaşandı.

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı “Aylık Enerji İstatistikleri” raporuna göre, nisan ayında akaryakıt bayileri aracılığıyla yapılan benzin türündeki pompa satışlarının cumartesi günlerinde arttığı, motorinin ise pazar günleri azaldığı kaydedildi.

Bu yılın nisan ayında, motorin tüketimi geçen yılının aynı ayına göre yüzde 14, benzin tüketimi de yüzde 6 yükseldi.

Raporda nisan ayında, kişi başı motorin tüketiminin 2017’nin Nisan ayına göre yüzde 45 artışla yaklaşık 22 litre, bunun benzinde ise yüzde 27 yükselişle 3 litre olduğu yer aldı.

Söz konusu aydaki akaryakıt tüketimlerinin ortalama değerleri mart ayına göre de değişiklik gösterdiği belirtilen raporda, benzin tüketiminin en düşük değeri bu ayda 7 milyon 507 bin 25 litre olduğu görüldüğü bildirildi.

Raporda, iller bazında akaryakıt tüketimleri değerlendirildiğinde benzin ve motorin türlerini en çok tüketen kent olan İstanbul’u tüketiminin yaklaşık 3’te birine sahip olan Ankara’nın ise ikinci sırada yer aldığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.