30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belirsizlikler Petrol Fiyatlarını Etkilemeye Devam Ediyor

VİYANA (Enerji Portalı) – OPEC ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu ortakları, Viyana’da iki gün süren zorlu görüşmelerin ardından, üretimi günlük 1,2 milyon varil azaltma konusunda anlaşmaya vardı. Fakat anlaşmanın nasıl uygulanacağı konusu hala belirsiz.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu ortakları, Viyana’da iki gün süren zorlu görüşmelerin ardından, üretimi günlük 1,2 milyon varil azaltma konusunda anlaşmaya vardı. Topluluk, görüşmeler sırasında günlük 1 milyon varil kısıntıyı öngören bir tasarı üzerinde durmuştu fakat anlaşılan miktar 1,2 milyon varil oldu.

Anlaşma sonrası ABD ile Suudi Arabistan bir araya geldi…

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid el-Falih ile Suudi Arabistan’ın Zahran kentinde küresel petrol piyasasındaki son gelişmeleri görüştü. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Falih Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, ABD Enerji Bakanı Perry ile Zahran kentinde bir araya gelerek, petrol piyasasındaki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.

Piyasalarda istikrarın sürmesi konusunda kararlı olduğuna işaret eden Falih, Suudi Arabistan’ın karbon emisyonlarını azaltmak için teknolojilerini geliştirme ve enerji verimliliği konusundaki çabaları ile iki ülke arasındaki teknik alanlarda iş birliği fırsatlarını da görüştüklerini aktardı.

Belirsizlikler petrol fiyatlarını etkilemeye devam ediyor…

Petrol fiyatları, OPEC ve koalisyonunun üretim kısıntılarını nasıl uygulayacağına ilişkin belirsizlikler ve ABD’de arz artışının devam edeceğine ilişkin beklentilerin yatırımcıları tedirgin etmesi ile birlikte son iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra yatay seyrediyor.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) 51 dolardan, Şubat vadeli Brent petrolü 59.97 dolardan kapandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.