30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediyenin Su Deposu Enerjisini “Güneş”ten Alıyor

MALATYA (Enerji Portalı) – Battalgazi Belediyesi, “yeşil” hizmet binasının sulama ihtiyacının karşılandığı su deposunun elektriğini güneş enerji sisteminden elde ediyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas Caddesi’nde bulunan İnönü Stadyumu’nun yanındaki 45 dönümlük arazi üzerine kurulan Battalgazi Belediyesi hizmet binasının ısıtma ve soğutma sistemleri, merkezi otomasyonla kontrol ediliyor.

Binada sulamada kullanılmak için kar ve yağmur suyu depolanırken, enerji ihtiyacını karşılamak için de çatıya güneş enerji santrali kuruldu.

Enerji ihtiyacını karşılamak için çatısına güneş enerji santrali kurulan binada, yıllık 327 bin 600 kilovat enerji üretilecek ve bu sayede de yıllık yaklaşık 840 ton karbondioksit salınımı önlenmiş olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, güneş panellerinin, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek binanın elektrik ihtiyacını karşıladıklarını ifade etti.

Ayrıca yağmur sularını toparlayıp, alttaki depoya aktarıp depodan da çimlerin, ağaçların sulanmasına deşarj eden bir sistem olduğunu belirten Gürkan, “Bu anlamda Battalgazi binası gerçekten de kendi örneğinde tek ve ilktir. Yeşil olması, akıllı olması ve kendi güneş enerjisini üreten ve böyle 40- 45 dönümlük bir alanda yarın 200 dönüm bir yeşil alan kuşağıyla, bandıyla bütünleşecek, entegre olacak. Kendi örneğinde ilk ve tektir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.