30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediyenin Güneş Enerji Santralinin 2. Etabı da Bitti Sayılır

SİVAS (Enerji Portalı) – Sivas Belediyesi, birinci etabını tamamlayarak enerji üretimine başladığı Güneş Enerji Santralinin ikinci etabında ise sona yaklaştı. Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, projenin ikinci etabındaki çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Kurumun ihtiyaç duyduğu enerjiyi, yerli ve yenilenebilir kaynaklarla üretmek için çalışma başlatan Sivas Belediyesi, toplamda 4 MW kapasiteli tesisin ilk etabını tamamlayarak enerji üretimine başladı. Projenin 2 MW’lık ikinci etabında ise çalışmalar tamamlanmak üzere.

20 dönümlük araziye kurulan 1 megawatt kapasiteli ilk etapta, 3 bin 975 adet yeni nesil monokristal panellerle elektrik üretimine başladı. Panellerden yılda 1 milyon 700 bin kilovat saat elektrik elde ediliyor. 2. etap çalışmalarında sona gelinen GES projesiyle Sivas Belediyesi yıllık 22 milyon liraya denk gelen elektrik giderinden tasarruf sağlamış olacak. 4 MW’lık tesiste 4 bin hanenin ihtiyacına yetecek kadar enerji üretilecek.

“Projelerimiz tamamlandığı zaman 8 milyon TL tasarruf sağlamış olacağız”

Çalışmaları yerinde inceleyen Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin şu açıklamalarda bulundu:

“Yola çıktığımızda kendi enerjisini kendi üreten bir belediye olma yolunda projeler üreteceğimizi dile getirmiştik. Bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynaklarını etkili bir şekilde kullanabilmek için GES projelerimizi hayata geçiriyoruz. 1. etap çalışmalarımızı tamamladık ve 1 MW’lik GES projemizi bitirdik. 2. etap çalışmalarımızın da sonuna geldik. Birinci etabımız, Belediyemize yıllık 2 milyon TL kazanç sağlayacak. 2 etabımız ise 2 MW’lik bir proje ve Ocak ayında hizmete girmiş olacak. Projemiz tamamlandığı zaman yıllık 6 milyon TL Belediyemizin kasasında kalacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’in Sivas ziyaretinde, kendisinden talep ettiğimiz ve destek sözü aldığımız 1 MW’lık diğer GES projemizi ise Bakanlığımız hibe edecek. 8 milyon TL tutarındaki destekle 3. etap GES projemizi Belediyemize kazandırmış olacağız.”

2022 yılında 4 MW’lık projenin hayata geçirilmiş olacağını dile getiren Başkan Bilgin, “Burada iki amacımız var. Birincisi kendi enerjimizi kendimiz üreterek enerji giderlerinde tasarruf yapmak. İkincisi ise bu enerjiyi yenilenebilir kaynaklarla üreterek ülke ekonomimize katkı sağlamak. Dönem sonundaki hedefimiz ise tüm enerjisini kendisi üreten bir belediye olabilmek. İnşallah yapacağımız tasarruf ile artan bütçemizi insan odaklı hizmetlere aktaracağız. Projelerimiz tamamlandığı zaman 8 milyon TL tasarruf sağlamış olacağız. O bütçeyle de hemşehrilerimizin ihtiyaçlarına cevap veren projelere imza atarak daha yaşanabilir bir Sivas için çalışacağız. Ben sonuna yaklaştığımız bu projenin de şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.