30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediyenin Cam Sera Projesi Enerjisini Atıklardan Alacak

SİVAS (Enerji Portalı) – Sivas Belediyesi tarafından temeli atılan Cam Sera Projesi, ihtiyaç duyduğu enerji ve ısıyı mevcut çöpten enerji üretilen tesisten alacak.

Sivas Belediyesi tarafından Katı Atık Depolama Sahasında 55 milyon lira değerindeki Cam Sera Projesinin temeli atıldı. Hollanda usulü modern topraksız cam serada iyi tarım yöntemiyle salkım domates üretimi yapılacak. Yıllık 2 bin 500 ton üretim kapasitesi hedeflenen tesis, yurt dışına da ürün ihraç edebilecek.

55 milyon TL değerindeki sera projesi, ihtiyaç duyduğu enerji ve ısıyı mevcut çöpten enerji üretilen tesisten alacak. Buradaki gaz motorlarının egzozlarından, ceket suyu sıcaklığından ve atmosfere sunulan atık ısıdan faydalanılarak topraksız tarım ürünleri yetiştirilecek.

Gerçekleştirilen temel atma törenine; Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, önceki dönem Belediye Başkanı Sami Aydın, Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Nuri Vardı ve il protokolü katıldı.

“Türkiye’nin ilk modern sera yatırımı olacaktır”

Törende konuşan Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Nuri Vardı, şu açıklamalarda bulundu:

“Sivas Belediyemizin öncülüğünde seramızın temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Global dünyamızın gelecekteki ticari faaliyet alanlarının enerji, geri dönüşüm, bilişim ve tarım olacağı aşikârdır. Bizim bugün burada Biotrend Enerji olarak temelini attığımız projemiz, bu sektörlerin tamamını kapsayan özel ve eşsiz bir projedir. Dünyadaki en son üretim teknolojisinin kullanacağı bu sera, yenilenebilir enerji kaynağı olarak evsel atıklardan çıkan metan gazını kullanarak elektrik enerji üreten motorlardaki ceket suyu sıcaklığının yanı sıra bacasından çıkan atık ısının ve karbondioksitin de bir arada kullanıldığı Türkiye’nin ilk modern sera yatırımı olacaktır. Burada yetiştirilecek olan organik domatesler dünyanın dört bir yanına ihraç edilecek. Sivas şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katma değer olarak geri dönecektir.”

Konuşmaların ardından il protokolü tarafından butonlara basılması suretiyle “Modern Topraksız Cam Sera Projesinin” temeli atıldı.

“Modern Topraksız Cam Sera Projesinin” temel atma töreninin görüntüleri ise şu şekilde:

Kanalıma Abone Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.