30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediyeler, Yenilenebilir Enerjiyi En Çok “Elektrik ve Yakıt Giderlerinin Karşılanması” İçin Tercih Ediyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), “Büyükşehir Belediyelerinin Stratejik Planlarında Yenilenebilir Enerji” konulu bir çalışma yaptı.

Çalışmanın sonunda hazırlanan raporla ilgili vakıf şunları belirtti:

“Türkiye’de bugün nüfusun neredeyse yüzde 80’inin büyükşehir belediyelerinde yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, yenilenebilir enerji ihtiyacının karşılanmasında ve enerji verimliliğinin sağlanmasında yerel yönetimlere büyük ödevler, görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

‘Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Planlarında Yenilenebilir Enerji’ başlıklı bu çalışmanın amacı yenilenebilir enerji politikalarının yerel düzeyde hayata geçirilmesinde önemli bir yere sahip olan büyükşehir belediyelerinin, politika ve faaliyet alanlarında yenilenebilir enerji alanına yönelik mevcut durumlarını tespit etmek ve bu alana yönelik yeni bir politika diyaloğunun geliştirilmesine katkı sunmaktır.

Bu çalışma kapsamında, 30 büyükşehir belediyesinin yenilenebilir enerji alanına yönelik yürütmüş oldukları birçok politika ve faaliyet alanlarının, yeterli düzeyde olmadığı, hatta birçoğunun kurum içi performans göstergelerinin iyileştirilmesinden öteye gidemeyen hedef ve politikalardan oluştuğu, bulgular ölçeğinde yansıtılmaya çalışılmıştır.”

Tablo: Çalışma Kapsamında Ele Alınan Büyükşehir Belediyeleri

Stratejik planlarda yenilenebilir enerji en çok, “belediye hizmet binalarının elektrik ve yakıt giderlerinin karşılanması” faaliyet alanı altında tartışılmaktadır. Stratejik Planlarda yenilenebilir enerji alanının, birden çok faaliyet alanında değerlendirildiği ifade ediliyor. 27 büyükşehir belediyesinin stratejik planları ve faaliyet raporlarında, yenilenebilir enerjinin, 9 faaliyet alanı kapsamında ele alındığı gözlemlendiği belirtiliyor.

Referans Belediye Melikgazi, enerji tüketimi karşılamak için Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş panelini kurarak gerek Kayseri’ye, gerekse Türkiye’ye örnek olmuştu.  Kayseri’nin, Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile birlikte bir diğer yenilenebilir enerji türü olan Rüzgar Enerji Santralleri’nde (RES) de iddialı olduğu dikkatleri çekiyor. 

İlgili rapora aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.