30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediyeden Enerji, Hammadde ve Petrol Tasarrufu Atağı!

İZMİR (Enerji Portalı) – Çiğli Belediyesi tarafından toplanan atıkların doğaya karışmadan geri dönüşüme kazandırılması sağlanarak 12.720.417 kWh elektrik enerjisi miktarınca tasarrufta bulunuldu. 

Çiğli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından “Sıfır Atık” ilkesiyle kent genelinde başlatılan çalışmaların ilk bir yıllık sürecinde;

  • 1525 ton kağıt,
  • 2664 ton cam,
  • 1145 ton plastik ve
  • 382 ton metal atık toplandı.

Bu çalışmalar sonucunda,

  • 25 bin 925 adet ağaç kesilmekten kurtarıldı.
  • 12.720.417 kWh elektrik enerjisi miktarınca tasarruf,
  • 3.664 kg hammadde tasarrufu ve
  • 18.664 varil petrol tasarrufu sağlandı.

Belediyenin katı atık depolama kapasitesinde 10.959 m3’lük bir kullanım alanı yaratıldı. Bu tasarruf hamlelerinin yanı sıra ciddi miktarda sera gazının doğaya salınımının da önüne geçilmiş oldu. 

“Enerjiden tasarruf geleceğe yatırımdır”

Atıkların doğaya karışmadan geri dönüşüme dahil edilmesinin enerji tasarrufuna önemli katkısı olduğunu ifade eden Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, şu ifadeleri kullandı:

“Sağlıklı bir yaşam sürmek ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için enerji kaynaklarımızı verimli kullanmalıyız. Geride bıraktığımız 2020 yılında Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz aracılığıyla atıkların toplanmasına yönelik geniş kapsamlı bir çalışma yürüttük. Bu sayede enerji ve hammadde kalemlerinde ciddi miktarda tasarrufta bulunduk. Döngüsel ekonomi modelini hayata geçirerek bütçemizin giderlerini azalttık.

Sera gazının atmosfere salınımını engelleyerek iklim değişikliğine etkisini minimalize etmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değerlendirildikten sonra Çiğli Belediyesi olarak Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandık. Yeni yılda da çalışmalarımıza bu bilinçle devam ederek hem daha az maliyetle daha fazla hizmet üretecek hem de doğamızı zararlı atıklardan koruyacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.