30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediye, Yenilenebilir Enerji İle 40.000 Hanenin Elektriğini Karşılıyor

KOCAELİ (Enerji Portalı) – Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, İSAŞ tesislerini inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden İzmit Su A.Ş. (İSAŞ) tesislerinde inceleme yaptı.

Başkan Büyükakın incelemelerde kent nüfusunun artması nedeniyle artan su ihtiyacının karşılanması amacı ile yatırımlara devam ettiklerini dile getirdi. Başkan Büyükakın, yaz günlerinde artan tüketim artışını dengelemek amacı ile Yuvacık’ta bulunan içme suyu arıtma tesisindeki 70 bin tonluk su deposuna ek olarak 18 bin tonluk ek bir depo daha ilave edildiğini belirtti.

Başkan Büyükakın, yeni ilave depo ile 60 bin hanenin bir günlük suyunu güvence altına aldıklarını ifade etti.

İSAŞ’a güneş enerjisi santrali yapılacak!

İSAŞ tesisleri incelemelerinde Başkan Büyükakın’a, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, İSAŞ Genel Müdürü Levent Özkan, Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanı Kemal Altunel, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ve AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Mustafa Koral eşlik etti. İnceleme sonrası basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Başkan Büyükakın, “Bu tesisimizde bulunan güneş enerjisi santraline ilave yeni yatırımları da hayata geçireceğiz” açıklamasını yaptı.

“Yıllık 90 Milyon kWh elektrik üretiyoruz”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapan toplam tesis kapasitesinin yaklaşık 40.000 hanenin bir yıllık ihtiyacına karşılık geldiğini de söyleyen Başkan Büyükakın, şunları ekledi:

“27,6 MW olan enerji üretim kapasitemizle yıllık 90 Milyon kWh elektrik üretiyoruz. Bu tesislerden yılda 53,5 Milyon TL gelir elde ediyoruz. Bu üretilen enerji aynı zamanda 40 bin hanenin elektrik tüketimine denk gelmektedir. Şimdi yeni planladığımız ve hayata geçireceğimiz tesislerle bu rakamı daha da yukarılara çekmek için çalışacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.