30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediye, GES Projeli Pazar Marketlerinin Temelini Attı

KONYA (Enerji Portalı) – Karatay Belediyesi tarafından güneş enerjisi santrali (GES) modeliyle projelendirilen Kalenderhane ve Büyüksinan kapalı pazar marketlerinin temelleri, düzenlenen törenle atıldı.

Karatay Belediyesi, ilçedeki kapalı pazar marketlerine yenilerini ekliyor. 2 bin 275 metrekarelik alana sahip ve tek kat olarak tasarlanan Büyüksinan Kapalı Pazar Marketi Projesi’nde idari bölüm, enerji odası, çay ocağı güvenlik, mescit ve tuvaletler yer alacak.

Kalenderhane Kapalı Pazar Marketi projesi ise 2 bin 350 metrekarelik bir inşaat alanına sahip olup, Büyüksinan Kapalı Pazar Marketi projesinin aynı özelliklerine sahip olacak. Büyüksinan ve Kalenderhane Kapalı Pazar Market projelerinin en önemli özellikleri ise güneş enerjisi santrallerinin (GES) bulunması. Güneş enerji santrali(GES) modeliyle inşa edilecek olan söz konusu projelerin temelleri ise, düzenlenen törenle atıldı.

GES’lerin belediyeye yıllık katkısının ise toplamda 520 bin lira olacak!

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Büyüksinan ve Kalenderhane Kapalı Pazar marketlerin hayırlı olmasını dileyerek, pazar marketlerin hem vatandaşların ve pazar esnafının konforlu alışverişine katkı sağlayacağını hem de kendi enerjisini üreten yatırımlar olduğunu ifade etti. Atılan her temel, yapılan her hizmet, açılan her yeni tesisin Karataylılara ve şehre duydukları muhabbet ile vefanın gereği olduğunu söyleyen Başkan Hasan Kılca, şu açıklamalarda bulundu:

“Hizmet ve yatırım anlayışımızın önceliği insan ve insana değer katan yatırımlardır. Yola çıktığımızda heybemizde Karatay için daha çok çalışmak, daha çok üretmek ve Karatay’ı hak ettiği yarınlara taşıma düşüncesi vardı. Azığımız ise muhabbet, samimiyet, gayret ve heyecandı. Bugün göreve geldiğimiz 130’uncu haftamızda 90’ıncı yatırımımızı hayata geçiriyor olmanın ayrı bir mutluluğunu yaşıyoruz.  Günümüzde artan enerji giderleriyle azalan enerji kaynakları birlikte değerlendirildiğinde, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün daha da artıyor. Türkiye de, güneş enerji verimliliğinin en yüksek olduğu ülkelerdendir. Konya’mızda en verimli şehirlerden birisi. Belediye olarak bu durumu fırsata çevirerek Tatlıcak ve Saraçoğlu mahallelerimize kurduğumuz Güneş Enerji Santrallerinden yıllık ortalama 2500 mvh enerji üretiyoruz.

Bugün, hem esnafımızın ferah alanlarda ticaretini yapması hem de vatandaşlarımıza daha hijyenik ve sağlıklı koşullarda alışveriş olanağı sunmak amacıyla iki Pazar marketimizin temelini attık. Toplamda 4 bin 650 metrekare kapalı alana sahip Kalenderhane ve Büyüksinan Pazar Marketlerimizi yaklaşık 21 milyon liraya mal ediyoruz. Bu pazar marketlerimizi diğerlerinden ayıran özelliği ise çatılarının güneş enerji panelleriyle donatılmış olmasıdır. 600 kW/saat güce sahip, belediyemize yıllık katkısının ise toplamda 520 bin lira olacağını öngördüğümüz iki Güneş Enerjisi Santralini pazar marketlerimizin çatılarına yerleştiriyoruz. İki pazar market projemizle hem elektrik üretecek hem de vatandaşımızın ve esnafımızın alışveriş konforuna katkı sunacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.