30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediye Binasının Enerjisi Yeşilırmak’tan Sağlanacak

AMASYA (Enerji Portalı) – Amasya Belediyesi’nin yeni binasının enerji ihtiyacı, önünden geçen Yeşilırmak’tan elektrik üreten özel türbinlerden sağlanıyor.

Amasya’da elektrik üreten belediye binası Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Amasya Belediyesi’nin yeni binasının enerji ihtiyacı, önünden geçen Yeşilırmak’tan elektrik üreten özel türbinlerden sağlanıyor.

Amasya Belediyesi’nin yeni binası enerji ihtiyacını Yeşilırmak’a kurulan özel türbinlerden sağlıyor. Yapılan proje ile Yeşilırmak’a inşa edilen yapay şelalenin kıyısında bulunan 240 kilovatsaatlik enerji üreten 2 dev türbin ile kısa mesafede akan suyun enerjisi elektriğe dönüşmeye başladı.

Amasya Belediye Başkanı Özdemir, geleneksel mimariyle inşa edilen binanın elektrik ihtiyacını karşılamanın yanı sıra sistemin soğutulmasında kullanılan suyu da kış aylarında ısınmada kullanacaklarını söyledi. Özdemir, “Enerjisini ve ısıtmasını kendi üretmesi açısından baktığımız zaman akıllı ve çok ekonomik bir bina oldu” dedi.

Hem Elektrik Üretecek Hem de Isınmasını Kendisi Sağlayacak

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) destekli yaklaşık 20 milyon liraya mal olan Yeşilırmak Kauçuk Bendi, Rekreasyon Alanları Oluşturulması, Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim Projesi kapsamında kurulan özel sistemin masraflarını 5 yıl içinde çıkaracağını öngördüklerine değinen Cafer Özdemir, “Binamız suyun akış hızından elektrik üreten ve ısıtmasını kendisi sağlayan tek bina. Kullandığı enerji ve rekreasyon alanıyla beraber Türkiye’de ilk olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Özdemir, tekne turlarının da yapılacağı nehrin 150 metrelik bölümünde de Türk mimarisine uygun seyir terasları, seyir kuleleri, dinlenme mekanları ve gezi yolları oluşturulacağını söyledi.

Kaynak: Ege Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.