30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belediye, Aylık 2,1 MW Elektrik Enerjisi Üretmeye Başladı

BİTLİS (Enerji Portalı) – Bitlis Belediyesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Doğu Anadolu Projesi (DAP) İdaresi Başkanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projesi kapsamında aylık 2,1 megavatlık elektrik üretmeye başladı.

Bitlis Belediyesi, il merkezine bağlı Tatlıkaynak köyü mevkisinde 30 dönümlük alanda 5 bin 400 panel kullanarak oluşturduğu GES’te elektrik enerjisi üretiyor.Güneş enerjisinden faydalanmak için dağın güney yamacına kurulan santralde üretilen enerjiden belediyeye yaklaşık 400 bin lira gelir sağlandı.

Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, 31 Mart seçiminde vatandaşlara söz verdikleri 50 projeyi tek tek yerine getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Bitlis Belediyesine katkısı aylık 400 bin lira civarında

Söz verdikleri projeler içerisinde GES’in çok önemli olduğunu anlatan Tanğlay, şöyle konuştu:

“Seçim öncesinde söz verdiğimiz bu projemizi gerçekleştirdik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın DAP İdaresi Başkanlığı ile ortak yürüttüğümüz çalışmayla 2,1 megavatlık güneş enerjisi projesini gerçekleştirdik. Ağustosta çalışmalarına başladığımız projemiz tamamlanarak, iş teslim edildi. Şu an enerji vereceğiz. Bunun Bitlis Belediyesine katkısı aylık 400 bin lira civarındadır. Bitlis Belediyesinin özellikle kendi sermayesi ve geliri olmamasından dolayı ekonomik olarak sıkıntılar çekiyoruz. Bu proje Bitlis Belediyesinin kasasına 400 bin lira girmesine vesile oldu. Arta kalan gelirler halkımıza hizmet olarak geri dönecek.”

2 yorum

  • ismail dedi ki:

    Aylık 2,1 MW Elektrik Enerjisi nasıl oluyor ? Bu enerji kaç kg veya kaç metre oluyor ? Bu sitede kontrol mekanizması yok mu?

  • Mertu dedi ki:

    5400 panelden bahsediliyor yani santralin kurulu gücü 2 MW civarinda haberi yazan arkadaş tekrar gözden geçirsin verileri kurulu gücü 2 MW olan santral bu mevsimde bile aylık aşağı yukarı 150 MW enerji üretir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.