30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belçika, Kanalizasyon Suyu İle İklimlendirme Yapacak!

BELÇİKA (Enerji Portalı) – Belçika’nın başkenti Brüksel’deki su ve kanalizasyon işletmesi Vivaqua’nın geliştirdiği bir teknik sayesinde, kanalizasyon suyu ev ve iş yerlerinin ısıtmasında kullanılmaya başlandı. Brüksel merkezli kuruluşun patentini aldığı sistem, ilk olarak Molenbeek semtindeki kanalizasyon şebekesine bağlandı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki su ve kanalizasyon işletmesi Vivaqua’nın geliştirdiği bir teknik sayesinde, kanalizasyon suyu ev ve iş yerlerinin ısıtmasında kullanılmaya başlandı.  Brüksel merkezli kuruluşun patentini aldığı sistem, ilk olarak Molenbeek semtindeki kanalizasyon şebekesine bağlandı. Tasarlanan sistemin yaz aylarında soğutma amaçlı kullanılabildiğini belirten şirketin hedefi, yakın gelecekte Brüksel’in tamamını kanalizasyon suyu ile ısıtmak.

Belçika medyasına göre, atık suyu ısıya dönüştüren sistem zaten biliniyordu ancak çok pahalı olduğu için tercih edilmiyordu. Vicaqua’nın yeni geliştirdiği sistem sayesinde daha geniş alanlar, düşük bir maliyetle ısıtıldı.

Kanalizasyon suyuyla ısıtma sistemi, gelecek sonbaharda Uccle semtinde daha geniş bir alanda uygulanacak. Uccle belediyesinin 15 bin metrekarelik yeni hizmet binasının bir bölümü, kanalizasyon suyu ile ısıtılacak.

Vivaqua’da yeni ısı sistemini geliştiren Olivier Broers tasarımları ile ilgili şunları dile getirdi:

“Her yıl 20 -25 kilometrelik kanalizasyonu yenilediklerini belirterek, 10 yıl içinde 50 kilometrelik bir alanı ısı sistemi ile donatmayı hedefliyoruz. Isı dönüşüm sistemini 20 kilometrelik kanalizasyona monte edersek, 26 bin ton karbondioksit tasarrufu yapabiliriz. Çok büyük bir miktar. Bu da yeni sistemin gelecek açısından oldukça önemli olduğunu gösteriyor.”

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.