30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Belçika, Depolama İçin Büyük Atak

Belçika, 18 MW’lık bir batarya depolama sistemini kurararak, bölgedeki yenilikçi depolama sistemlerini elektrik şebekesine entegre etme konusunda öncü bir çalışmayı faaliyete geçirdi.

Belçika, yenilenebilir enerji ve depolama dağıtımları için lider bir pazar olarak geri dönüyor. Ülke, 2011 yılında beri 1 GW güneş enerjisi kapasitesinin zirvesine henüz ulaşamamakla birlikte, 2016 yılında 179 MW’luk bir kurulum gerçekleştirirken, geçtiğimiz yıla göre %50’lik bir artış sağlayarak 271 MW bir kurulum gerçekleştirdi. Bugün ise, Dilsen-Stokkem’de 18 MW’lık bir akü depolama projesinin resmi açılışını yapan Flanders, yenilikçi depolama sistemlerini elektrik şebekesine entegre etmede de öncü çalışmalarını gösteriyor.

140 Tesla marka bataryalar tedarik edilerek, Belçika’daki ulusal şebeke yöneticisi olan Elia’nın birincil rezervine entegre edilmiştir. Restore Deutschland GmbH şirketi Dirk Rosenstock, açılış töreninde pv dergisine yaptığı açıklamada, Antwerp merkezli Restore, şebeke istikrarı sağlamak için 30 ila 40 MW arasında bir sanal santral kurmak üzere Tesla ve bölgesel yatırımcı LRM ile çalıştı.

Restore’un kurucu ortağı ve eş-CEO’su Jan-Willem Rombouts, bu tesisin sadece beş hafta içinde inşa edildiği belirtti. 1920’lerde bu alan Flanders’da önemli bir kömür madenciliği alanı haline gelmişti ve tepeleri ve gölleri artık model yeşil bir mikro-ızgara olma yolunda ilerliyor. 18,2 MW’lık batarya depolama tesisi bu dönüşümün başlangıcını işaret ediyor. Limburg yatırım şirketi LRM’nin CEO’su Stijn Bijnens şöyle açıklıyor: “Pillerin işlevi şu şekilde olacak olacak; temel olarak, Elia’nın birincil rezervi için kullanılacak ve güç şebekesini dengelemeye yardımcı olacak.

Yüzen bir güneş enerji sistemi de dahil olmak üzere iki büyük ölçekli güneş enerji santrali, bu depolama alanına temiz güç sağlayacaktır. Yani Tesla’nın 140 pili yılda 67.000 ton CO2 tasarrufu sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir