30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Belarus NGS’nin 1’inci Ünitesinin Yakıt Yüklemesi Başladı

BELARUS (Enerji Portalı) – Belarus Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci ünitesinin yakıt yüklemesi başladığı duyuruldu.

Belarus Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci ünitesinin yakıt yüklemesi başladı. Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom’un Mühendislik Bölümü’nün nükleer santralin genel tasarımcısı ve genel yüklenicisi olduğu santralde, ilk yakıt düzeneği bugün saat 11.45’te 1’inci ünitenin reaktörüne yüklendi. Ay sonundan önce toplam 163 düzenek reaktöre yüklenecek.

Yakıt yüklemesinin ardından, reaktör minimum kontrol edilebilir seviyeye (toplam güç kapasitesinin yüzde 1’i) ulaşacak ve ilgili testler gerçekleştirilecek. O andan itibaren reaktör nükleer enerji tesisi statüsünü kazanacak. Güç ünitesinin tasarım parametrelerindeki güvenilirliği ve güvenliği doğrulandıktan sonra, enerjinin devreye alınmasının bir sonraki aşaması başlayacak ve reaktör ilk kez şebekeye bağlanacak.

“Yurt dışındaki ilk VVER-1200 ünitesini inşa etmiş olmamız bizim için çok önemli”

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Belarus Cumhuriyeti, en yeni 3+ nesil teknolojilere göre üretilen güç ünitesinin sahibi oldu. Bu teknoloji, Rusya’daki benzer güç ünitelerinin çalışmasıyla kanıtlanmış ve test edilmiştir. Ayrıca bu teknoloji Fukushima sonrası tüm güvenlik gereksinimlerini karşılayarak, IAEA’nın (Uluslararası Atom Enerji Kurumu) tüm misyonlarını kabul etmiştir. İyi bir komşumuz olan Belarus Cumhuriyeti’nde yurt dışındaki ilk VVER-1200 ünitesini inşa etmiş olmamız bizim için çok önemli.”

Belarus NGS, inşaat projesi açık ve şeffaf bir şekilde uygulanıyor. Santral, tüm IAEA güvenlik gereksinimlerini karşılıyor. Belarus organizasyonunun yönetimi ve uzmanları ile düzenli olarak işbirliği içinde, ayrıca Avrupa Komisyonu ve Avrupa Nükleer Güvenlik Düzenleyicileri Grubu (ENSREG) temsilcileriyle etkileşim halinde çalışmalarını sürdürüyor. Geniş kapsamlı bakıldığında ise 2012-2020 yılları arasında ilk nükleer enerji santrallerini inşa eden ülkeler için önerilen yedi önemli IAEA misyonu da gerçekleştirildi.

Belarus NGS’nin 1’inci güç ünitesi, yurtdışında Rus teknolojileri kullanılarak inşa edilen en yeni 3+ nesil güç santralinin ilk ünitesi oldu. Hali hazırda, bu türden üç güç ünitesi Rusya’da başarıyla işletiliyor. ikisi Novovoronezh NGS’de ve bir diğeri Leningrad NGS’de yer alıyor. Ayrıca, Temmuz ayında, Leningrad NGS 6’ıncı güç ünitesindeki dördüncü Rus 3+ nesil güç ünitesinin inşaatı tamamlandı ve devreye alma işlemleri başladı.

Rosatom, yurt dışında seri üretimle nükleer güç santrali yapan tek şirket ve bu anlamda küresel bir lider olarak kabul ediliyor!

Rosenergoatom’un Genel Müdürü ve nükleer güç santrali inşaatını yapan ASE Grup Birinci Başkan Vekili Andrey Petrov, şu açıklamalarda bulundu:

“Bir önceki VVER-1000 reaktörleri kıyaslandığında VVER-1200 reaktörlü inovatif 3+ nesil güç ünitelerinin ekonomik performanslarını ve güvenliğini artıran pek çok avantaja sahipler. VVER-1200 güç ünitesinin ana özelliği, bir nükleer enerji santralini dış ve iç etkilere karşı oldukça dirençli hale getiren eşsiz bir aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin benzersiz birleşimidir.

Örneğin tüm güç üniteleri kor tutucuyla donatılmıştır, nükleer reaktörün eriyik haldeki çekirdek materyalini yakalamak için bir alet vardır, elektrik kesintisinde ve operator yardımı olmadan çalışan pasif güvenlik sistemleri bulunur. Ayrıca güç ünitesinin kapasitesi yüzde 20 civarında artmıştır, bakım personeli sayısı hatırı sayılır biçimde azalmıştır ve ana ekipmanın tasarım ömrü 30 yıldan 60 yıla uzamıştır ki bu rakam 20 yıl daha uzama opsiyonuna sahiptir.”

Bugün Finlandiya, Macaristan, Türkiye, Bangladeş, Mısır ve diğeleri 3+ nesil Rus tasarımı güç ünitelerini tercih ediyorlar. Atomenergomash AŞ, Belarus NGS nükleer adası için tüm anahtar ekipmanın tedarikçisi konumunda. Santralin yakıtı, Novosibirsk Kimyasal Konsantreleri Tesisi’nde (NCCP) üretildi. Yakıtın zenginleştirilme derecesi yüzde 1.3 ile yüzde 4.4 arasında değişiyor.

Rosatom, yurt dışında seri üretimle nükleer güç santrali yapan tek şirket ve bu anlamda küresel bir lider olarak kabul ediliyor. Dünya çapında Rus tasarımı olan 102 nükleer güç tesisi inşa edildi ve bu sayının içine VVER reaktörlü 78 güç ünitesi de dahil. Bugün Rosatom’un uluslararası siparişleri arasında 12 ülkede farklı uygulama aşamalarında olan 36 VVER güç ünitesi bulunuyor, 9 ülkede ise 25 ünitenin yapımı devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.