30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BEDAŞ ve ASELSAN, Elektrik Dağıtım Hizmetlerinin Kalitesini Artırmak İçin “Depar’ı” Üretti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – BEDAŞ ve ASELSAN, elektrik dağıtım şebekelerinde arıza olacağını önceden tespit eden “Depar” isimli bir cihaz geliştirdi. Geliştirilen cihaz sayesinde alçak gerilim şebekelerinin enerji, sıcaklık ve güç kalite ölçümleri yapılıyor; elde edilen veriler uzaktan izleme ve kontrol merkezine iletiliyor.

4 Nisan 2017’de başlayan ve yaklaşık 21 aylık bir sürede tamamlanan proje kapsamında, BEDAŞ ve ASELSAN tarafından mahallelere elektrik sağlayan trafoları sürekli izleyerek normalin dışında bir durumda, arıza veya kesinti gerçekleşmeden önce sistemin önlem alması için haber ileten bir “Depar” isimli bir cihaz geliştirildi.

“Yüzde 100 yerli olan DEPAR”

Prototip olarak üretilen 5 Depar’dan 1’i test amaçlı kullanma hedefiyle BEDAŞ Ar-Ge Merkezi’ne, diğer 4’ü ise Beylikdüzü’ndeki trafo merkezlerine yerleştirildi. Yüzde 100 yerli olan DEPAR, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini sahip.

Depar, toplam 3 bin 507 elektriksel parametreyi değerlendirerek alçak gerilim şebekelerindeki enerji, sıcaklık ve güç kalite ölçümlerini yapıyor. Elde edilen veriler bu cihaz üzerinden uzaktan izleme ve kontrol merkezine iletiliyor. Gelen verileri analiz eden izleme ve kontrol merkezi, kesinti ve arıza ihtimali üzerine henüz sorun yaşanmadan müdahale için ekipleri trafo merkezine yönlendiriyor.

“Depar’dan elde edilen verilerle önleyici bakım, arıza giderme gibi çözüme yönelik yönlendirme yapılıyor.”

Cihazlardan edinilen verilerin bir merkezde toplanıp analiz edilmesiyle önleyici bakım, arıza giderme gibi çözüme yönelik yönlendirme yapılmaya başlamış durumda. Bu kapsamda projede dağıtım şirketinin önceliklerine uygun olarak özgün ‘İzleme Ve Kontrol Yazılımını’ içeren alt sistem de geliştirildi.

Proje kapsamında İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik hizmeti alan müşterilerin memnuniyetinin artması, tedarik sürekliliği, hizmet kalitesi ve verimliliğinin iyileştirilmesi, müşterilere ve ülke ekonomisine olumlu katkılar hedefleniyor.

https://www.enerjiportali.com/radyo-dalgalarindan-enerji-uretiliyor/
https://www.enerjiportali.com/ispanyadaki-enerji-sirketlerinin-blockhaine-ilgisi-yogun/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.